95 нови заразени с COVID-19 у нас, и още 25 починали, като положителните проби паднаха до 0,8 %, отчете МЗ. Ваксинираните за последното денонощие са 17 626, но за над 10 500 от тях това е втора доза от ваксините. Общо поставените ваксини у нас от 27 декември досега са 1 619 744. Едва 36 деца от 12 до 15-годишна възраст са имунизирани срещу COVID-19 за 18 дни, откакто препаратът на Pfizer е разрешен за употреба за тази възрастова група.
От здравното министерство уточняват, че са изискани становища от експертните съвети по педиатрия и детска онкохематология, които да послужат на личните лекари и на пунктовете за ваксинация, при имунизация на деца с хронични заболявания.
За децата и ваксините, темата коментираме с епидемиолога д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицински университет Пловдив. Нагласите на родителите бяха проучени, но няма силен отклик, например за ЕГ "Пловдив", само 80 деца ще са с имунизации срещу COVID-19.
Д-р Бацелова посочи, че се уточняват последните указания за децата с педиатри и специалисти. "Доколкото знам има известни притеснения у ваксинационните екипи, колегите очакват заповед от МЗ, което не би трябвало да се случва. Ние имаме указания за ваксината за децата от 12 до 15 години, листовката е качена вече в сайта на ИАЛ, не би трябвало да не се прилага", каза д-р Бацелова. В началото на есента се очаква възможност за поставянето на ваксини и при по-малките деца, като проучванията на "Пфайзер" и "Модерна" се правят на бебета от 6 месеца.
"Отчитам, че има определен страх на родителите към самата ваксина, както и липсата на достатъчна информираност за фактите, че заболяването може да протече тежко и при децата", каза епидемиологът. По думите й след COVID-19 при децата има вероятност за последвствия, които се лекуват дълго време при децата.
"Моят съвет е родителите да се консултират със специалсти по ваксините и да проучат, че ваксината за децата от 12 до 15 години е разрешена от ЕМА", допълни д-р Бацелова. Тя посъветва, че и сега могат да се поставят ваксини, и да не се чака септември.
"Не знам друга европейска държава, в която решаваш днес, отиваш и може да си поставиш ваксина, и то по твой избор", заяви д-р Христиана Бацелова. Тя посочи, че се очакват желаещите да си поставят ваксина, защото у нас все още остава нисък броя на поставените дози.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..