Зеленият пакт на ЕС е план за действие срещу измененията на климата и влошаването на екосредата. Крайната му цел е икономиката на общността да стане модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна, като след 30 години да няма нетни емисии на парникови газове, а икономическият растеж да не зависи от използването на ресурси. Един от стълбовете за решаването на енергийните потребности е премиването към зелен водород.
Одобреният от Европарламента Фонд за справедлив преход ще компенсира страните – членки за постигането на климатична неутралност до 2050-та година. Той е с общ бюджет 17.5 милиарда евро, като Полша, Германия, Испания, Чехия и България ще получат най- голям дял от финансирането, за да смекчат последствията за регионите и хората, зависещи от минната индустрия и подпомогнат трансформацията към зелена икономика.
Страната ни ще разполага с 1,3 млд евро, които ще насочи приоритетно към Стара Загора, Перник и Кюстендил, свързани с добива на въглища и производството на ел. енергия от изкопаеми горива. Ще се финансират преквалификацията на заетите във въглищните централи, модернизирането на енергетиката и местните предприятия, ще се инвестира във възобновяемите енергийни източници, обясни евродепутатът Андрей Новаков. Според него с тези средства трябва да се намалят вредните емисии, а от друга хората да не остават без работа.
Освен за подкрепа на най- зависимите от изкопаеми горива региони България е успяла да договори средствата да се използват и за инвестиции в мощности, които използват природен газ като преходно гориво към водород, каза евродепутатът Цветелина Пенкова.
„Водородът все още представлява малка част от енергийния микс на Европа, като 90 на сто производството е базирано на изкопаеми горива. В Германия в момента се правят най- големите разработки за внедряването на зеления водород, но те няма да приключат следващите 7 години и затова се стигна до идеята за преходно гориво“, обясни евродепутатът и добави, че производството, съхранението и преноса на зеления водород са ключовите проблеми, които трябва да се решат.
Професорът от Техническия университет Христо Василев е убеден, че преминаването у нас към зелена енергия е необратим процес. Навлизането на зеления водород като енергиен източник също и то чрез изграждането на възобновяеми енергийни източници.
Прогнозата на професора е, че цената на ел. енергията от ВЕИ-та ще пада през следващите години като абсолютният й минимум в света вече е постигнат през април тази година. "Най- добрата технология за получаване на зелен водород в момента е чрез т. нар. PEM електролизери. Те обаче трябва да работят по 12 часа на ден средногодишно, за да се изплати инвестицията. Транспортирането и съхранението на водорода е скъпо, затова като актуална технология е преобазуването му в зелен амоняк или син метан. Синият метан може да се транспортира по газопроводите и да се съхранява в хранилищата за природен газ. Така може да се постигне ценови паритет на цената на зеления водород", убеден е проф. Христо Василев.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова ,..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..