Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напълно възможна е нова вълна от Covid-19 в България

| обновено на 22.06.21 в 11:47
Проф. д-р Мариана Мурджева
Снимка: БНР

Първи случай на заразен с вариант Делта беше установен в България този месец. Има ли опасност от нова вълна на коронавирусната инфекция? По темата разговаряме с професор Мариана Мурджева, ректор на Медицински университет-Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб.

В интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив професор Мурджева каза, че не е изключено да има и други случаи у нас на заразени с индийския вариант на Covid-19.

„Напълно реална е опасността от навлизането на този вариант в страна. Той е установен вече в 80 страни, доказан е и в съседни на нас страни. Не съм оптимист, че тази мутация ще подмине нашата страна. Тя се отличава с по-бързото разпространение, по-високата заразност и по-необичайни симптоми, които наподобяват настинка, но липсва характерната загуба на обоняние“, обясни професор Мурджева.

Не е изключи у нас да има още една вълна на Covid-19

„Напълно възможно е да има нова вълна от Covid-19. Доста експерти в чужбина прогнозират такава вълна в страните си. В Обединеното кралство вече има такава вълна. От германската болница „Шарите“ считат, че такава вълна е възможно да залее Германия. Няма как в България да се разминем с нея“, обясни професор Мурджева.

Надеждата е във ваксинирането

Професор Мурджева обясни, че за да се предотврати частично нова вълна, единствената наджда е във ваксинирането.

„Защото ваксините действат и на този вариант. Въпреки, че са по-слабо ефикасни. Ваксинирането снижава риска от заразяване, от тежкото боледуване и хоспитализацията. Вече има изследвания, които доказват, че тази мутация може да бъде повлияна от ваксините. И то след поставянето на две дози от двудозовите ваксини“, обясни професор Мурджева.

Девет месеца след инфекцията може да се установи имунен отговор

„Предполага се, че ваксините ще имат съпоставима продължителност с имунния отговор след преболедуване. Категорични данни все още няма. Извършват се изследвания от самите фирми производители. Те са длъжни да правят това. И очакваме те да бъдат публикувани скоро“, обясни Мариана Мурджева.

Данните на МУ-Пловдив, които са събрани от няколко десетки ваксинирани показват, че има надежден имунен отговор – с появата на неутрализиращи антитела.

„Подчертавам – става въпрос за неутрализиращи вируса антитела, които при различните ваксинирани, са в различна степен, в различен процент представени. При ваксинираните той варира от 30 до над 96-97%“, допълни още професор Мурджева. Тя уточни, че изследването  не е приключило. По тази причина все още не може да се каже какъв е относителният дял на хората, които имат висок неутрализиращ инхибиционен процент на вируса.

Цялото интервю с професор Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56