Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напълно възможна е нова вълна от Covid-19 в България

| обновено на 22.06.21 в 11:47
Проф. д-р Мариана Мурджева
Снимка: БНР

Първи случай на заразен с вариант Делта беше установен в България този месец. Има ли опасност от нова вълна на коронавирусната инфекция? По темата разговаряме с професор Мариана Мурджева, ректор на Медицински университет-Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб.

В интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив професор Мурджева каза, че не е изключено да има и други случаи у нас на заразени с индийския вариант на Covid-19.

„Напълно реална е опасността от навлизането на този вариант в страна. Той е установен вече в 80 страни, доказан е и в съседни на нас страни. Не съм оптимист, че тази мутация ще подмине нашата страна. Тя се отличава с по-бързото разпространение, по-високата заразност и по-необичайни симптоми, които наподобяват настинка, но липсва характерната загуба на обоняние“, обясни професор Мурджева.

Не е изключи у нас да има още една вълна на Covid-19

„Напълно възможно е да има нова вълна от Covid-19. Доста експерти в чужбина прогнозират такава вълна в страните си. В Обединеното кралство вече има такава вълна. От германската болница „Шарите“ считат, че такава вълна е възможно да залее Германия. Няма как в България да се разминем с нея“, обясни професор Мурджева.

Надеждата е във ваксинирането

Професор Мурджева обясни, че за да се предотврати частично нова вълна, единствената наджда е във ваксинирането.

„Защото ваксините действат и на този вариант. Въпреки, че са по-слабо ефикасни. Ваксинирането снижава риска от заразяване, от тежкото боледуване и хоспитализацията. Вече има изследвания, които доказват, че тази мутация може да бъде повлияна от ваксините. И то след поставянето на две дози от двудозовите ваксини“, обясни професор Мурджева.

Девет месеца след инфекцията може да се установи имунен отговор

„Предполага се, че ваксините ще имат съпоставима продължителност с имунния отговор след преболедуване. Категорични данни все още няма. Извършват се изследвания от самите фирми производители. Те са длъжни да правят това. И очакваме те да бъдат публикувани скоро“, обясни Мариана Мурджева.

Данните на МУ-Пловдив, които са събрани от няколко десетки ваксинирани показват, че има надежден имунен отговор – с появата на неутрализиращи антитела.

„Подчертавам – става въпрос за неутрализиращи вируса антитела, които при различните ваксинирани, са в различна степен, в различен процент представени. При ваксинираните той варира от 30 до над 96-97%“, допълни още професор Мурджева. Тя уточни, че изследването  не е приключило. По тази причина все още не може да се каже какъв е относителният дял на хората, които имат висок неутрализиращ инхибиционен процент на вируса.

Цялото интервю с професор Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04