„Приемането на наредбата по отношение на пожизнения срок на телковете няма да реши никакъв проблем, но поне няма и да нанесе вреди“, каза Ваня Григорова, съветник на президента на КТ „Подкрепа“, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Според новия проект, който министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров представи пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, хората с необратими увреждания вече няма да се явяват на всеки три години пред ТЕЛК за преосвидетелстване.
Очаква се документът да бъде утвърден днес от правителството.
Григорова каза обаче, че в него не се споменава това, че някои състояния ще бъдат определяни като пожизнени, което трябва да доведе до пожизнен ТЕЛК и допълни, че и към момента хората в дефинитивно състояние имат право на пожизнен ТЕЛК.
„Всяка една болест би трябвало да има възможност да се прегледа от експерти по отделните заболявания, за да може да се прецени доколко заложеното в наредбата е адекватно“, каза Григорова.
Според нея, даденото им време за преглед на предложението на служебния министър не е било достатъчно, за да бъде съгласувано със съответните организации и сдружения и допълни, че „тези предложения дори не са минали през Национален съвет на хората с увреждания. Този подход не позволява да се проведе обществено обсъждане“.
Освен за хора с трансплантации или загуба на крайник, в кръга на дефинитивните състояния с право на пожизнено решение се включват редица генетични и онкологични заболявания.
Причината хората с дефинитивно състояние да преминават през преосвидетелстване са допълнителните заболявания на лицето, които могат да донесат по-голям процент на увреждания и преминаване на по-висока степен на ТЕЛК, която гарантирана по-голям размер на инвалидна пенсия и повече придобивки, обясни съветника на КТ „Подкрепа“.
В проекта за изменение на Наредбата за медицинска експертиза се предвижда за близо 100 състояния и заболявания пациентите да получат пожизнено решение.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..