"Резултатите от изборите поставят повече въпроси, отколкото отговори. Най- важното е държавата и обществото да не са големият губещ след тях", каза пред Радио Пловдив Георги Харизанов от Института за дясна политика.
Като причини за спада на ГЕРБ той посочи натрупаните негативи през годините, кампанията на служебното правителство и на вътрешния министър Бойко Рашков, загубата на ореола на предизвестения победител, изчезващия комформитски вот, който мигрира към новите победителя.
"Загубата на гласове е естествен процес, въпросът бе какъв е нейният размер като към момента той е 200 хиляди гласа за ГЕРБ. Резултатите от вота оспорват внушенията, че партия ГЕРБ през годините е разчитала на купения и контролиран вот и затова е твърде рано да се мисли за трансформация на политическия вот в страната", обобщи Харизанов.
Шансове за правителство винаги има, докато не се извърти ролетката. Логичният шанс е протестните партии да имат кабинет, но там математиката не излиза и ще трябва да се търси подкрепа от статуквото, но две от системните партии вече поставиха условия и искания, подчерта анализаторът. "Която и да е системна партия, дала подкрепа за кабинет, много бързо ще направи така, че да създаде впечатление, че лидира процеса на управление", добави той.
Според него в момента се промъква идеята за някаква експертен кабинет или някакво квази служебно правителство. "Всички сме в хипотеза на неизвестни. От предизборната кампания стана ясно, че т.нар. протестни партии не си говорят помежду си. Трябва да има кабинет, но въпросите са повече от отговорите", подчерта Харизанов.
Неговата прогноза е, че най- вероятно ще има нови предсрочни избори. "Дали ще сме в хипотеза на несформиране на правителство, дали ще е в кратък времеви хоризонт, дали ще е след тежка зима с покачващи се цени на ел. енергията и нова ковид вълна не е ясно. Но въпросът за новите избори е по- скоро кога, а не дали", коментира анализаторът.
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..