Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросите за съставянето на нов кабинет са повече от отговорите


"Резултатите от изборите поставят повече въпроси, отколкото отговори. Най- важното е държавата и обществото да не са големият губещ след тях", каза пред Радио Пловдив Георги Харизанов от Института за дясна политика.

Като причини за спада на ГЕРБ той посочи натрупаните негативи през годините, кампанията на служебното правителство и на вътрешния министър Бойко Рашков, загубата на ореола на предизвестения победител, изчезващия комформитски вот, който мигрира към новите победителя. 

"Загубата на гласове е естествен процес, въпросът бе какъв е нейният размер като към момента той е 200 хиляди гласа за ГЕРБ. Резултатите от вота оспорват внушенията, че партия ГЕРБ през годините е разчитала на купения и контролиран вот и затова е твърде рано да се мисли за трансформация на политическия вот в страната", обобщи Харизанов.

Шансове за правителство винаги има, докато не се извърти ролетката. Логичният шанс е протестните партии да имат кабинет, но там математиката не излиза и ще трябва да се търси подкрепа от статуквото, но две от системните партии вече поставиха условия и искания, подчерта анализаторът. "Която и да е системна партия, дала подкрепа за кабинет, много бързо ще направи така, че да създаде впечатление, че лидира процеса на управление", добави той. 

Според него в  момента се промъква идеята за някаква експертен кабинет или някакво квази служебно правителство. "Всички сме в хипотеза на неизвестни. От предизборната кампания стана ясно, че т.нар. протестни партии не си говорят помежду си. Трябва да има кабинет, но въпросите са повече от отговорите", подчерта Харизанов.

Неговата прогноза е, че най- вероятно ще има нови предсрочни избори. "Дали ще сме в хипотеза на несформиране на правителство, дали ще е в кратък времеви хоризонт, дали ще е след тежка зима с покачващи се цени на ел. енергията и нова ковид вълна не е ясно. Но въпросът за новите избори е по- скоро кога, а не дали", коментира анализаторът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24