Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ФСП и българските въглищни региони

Европейският съюз прие регламент за създаване на Фонд за справедлив преход. Това е нов финансов инструмент в рамките на политиката на сближаване, част от дейността на европейския съюз за изравняване на разликите между страните членки. ФСП ще улесни прилагането на Европейския зелен пакт, чиято цел е до 2050 г. да направи ЕС неутрален по отношение на климата.

Стойността на целия фонд е 17,5 млрд. евро, като един от най-сериозните бенефициенти по него е България, за която са отредени 1,3 млрд евро. 

Предоставената от ФСП подкрепа спрямо въглищните райони в България ще се съсредоточи върху икономическата диверсификация на най-силно засегнатите от климатичния преход индустрии, както и върху преквалификацията и активното включване на техните работници и търсещи работа лица. Така сумира инструмента Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и на Комисията по регионално развитие. 

"Фондът не е създаден за самия технологичен и енергиен преход. Той цели да смекчи социалните ефекти на прехода. Целта му е да осигури възможност за диверсификация и преквалификация на кадрите, които са заети в сектора. 


В България до момента са идентифицирани три региона, които ще се възползват от фонда на този етап, те са Стара Загора, Кюстендил и Перник, като има още осем предложени, за които индикациите са, че част от тях ще влязат в териториалните планове."

ФСП ще предоставя подкрепа на всички държави членки. Критериите за разпределение се основават на промишлените емисии в регионите с висок въглероден интензитет, заетостта в промишлеността и в добива на каменни и лигнитни въглища, производството на торф и битуминозни шисти, както и равнището на икономическо развитие. 

Фондът не е единственият способ за финансиране на действия, които се предприемат заради Зеления пакт, каза също Цветелина Пенкова, член на европейския парламент. 

"Ключовите три най-засегнати региона са точно определени. За България е много важно да се идентифицират регионите, в които средствата по фонда ще дадат най-голям ефект".

Според Ваня Григорова, икономически съветник към "КТ ПОДКРЕПА", средствата, които ще се отпуснат по фонда няма да бъдат достатъчни за плавен преход към зелена енергия.

"Зеленият преход беше заявен, като начин за преминаваме от кафява към зелена енергия. На много места в документа се подчертава, че нито един човек няма да остане зад борда. Тоест всички ще полчуат справедлив дял от произведеното в икономиките и ще донесе ползи на всички части на обществата. Такова нещо всъщност не се вижда. Това, което е заложено във фонда за справедлив е една много малка част от финансовите средства, които са нужни за преминаване към зелена енергия. 


Това е един преход, който спестява пари на корпорациите, зщаото иначе трябва да се вземат от тях и натоварва още повече работниците не само в България а и в ЕС. 


Ще се отрази този преход не само на хората работещи в ТЕЦ-овете, ще се отрази негативно на всички заети в сектора, като тези, които работят в ЖП превози, тези които произвеждат лентите за изтегляне на въглищата. Трудно е човек, който няма опит, а и на някои политици им е трудно да си представят социалният трус, който ще преживеем в следствие на затварянето на мините без преди това да сме създали алтернатива" 

По плана на Европейския съюз до 2030г. трябва да се намалят парниковите емисии с 55%, а пълен климатичен неутралитет да бъде постигнат до 2050г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако досиетата бяха отворени по-рано, България щеше да е друга

Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му. „Ако Тончев успее да се..

публикувано на 29.05.25 в 17:01

Разяснителната кампания за еврото закъсня много

Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..

публикувано на 29.05.25 в 16:01

Недоволство в Смолян заради опасния трафик през града

Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори.   За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..

обновено на 29.05.25 в 15:54

Пейо не иска да се самоубие, има проблем и търси помощ

Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични.   Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..

публикувано на 29.05.25 в 10:48
Георги Киряков

Стабилността на правителството е в ръцете на ДПС-Ново начало

В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът  Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..

публикувано на 29.05.25 в 10:25