"Спряганото име за министър на културата на Саня Армутлиева бе хвърлено малко като бомба, но по-голямата тема е отношението към културата. Видяхме в изложението на Слави Трифонов заявки в най-разнообразни области, даже - и в астронавтиката, но за култура, както няколко пъти вече се случва с тази появила се формация на политическата сцена, изобщо не се говори.“ Това заяви театралният критик Гергана Пирозова.
Тя подчерта, че за реформа в областта на културата се говори вече повече от 30 години. И вай-важното в този разговор е какво я мястото на културата в една държава.
„Това е един от стълбовете на държавата. Темата винаги се завърта около това, трябва ли държавата да участва в културата. Т.н. реформа в правителството на ГЕРБ с министър Вежди Рашидов я хвърли на пазара, като каза, че трябва да се състезаваме така, както хората на пазара се състезават. После се разбра, че това донякъде е грешка, но сега имам чувството, че отново ще бъдем хвърлени в тази зона“, заяви Пирозова.
Като аргумент тя подчерта, че Армутлиева е представител на частния сектор и в контектна на заявката на ИТН за драстично съкращение в държавната администрация, споделя тревогата си за затварянето на цели театри и културни институции.
Пирозова бе категорична, че в мига, в който се е появила Ковид-пандемията, е проличало, че у нас поддръжката за културата от страна на държавата е нулева.
„Оказа се, че с отделените от БВП средства за култура ние сме на последно място в Европа, дори и след страните извън ЕС“. Пазарният принцип казва „Ти се продай“ и ако спазваме този принцип, ще се върнем в Средновековието. Всеки се упражнява на тема култура, но не виждам някаква заявка за това какво ще правим в сферата на културата“.
Пирозова бе категорична, че ако държавата продължава да няма сериозно отношение към сферата на културата, след като година и половина културните институти не са работили ефективно, ситуацията ще стане повече от драматична.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..
В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч. В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..
РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..