Подпорните каменни стени в коритото на река Марица, подходите на моста на Герджика и скулптурите на моста на Международния панаир да бъдат включени в списъците на недвижимо културно наследство, ще предложат на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ инж. Константин Константинов, арх. Румяна Пройкова, арх. Виолета Раева, гл. ас. д-р Стефан Шивачев и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов.
Съоръжението, построено по подобие на дигите в Прага, е последният монументален строеж, направен по мащабна строителна технология на територията на Пловдив, след Акведукта и крепостните стени.
Според Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в началото на 30-те години на миналия век се поставя началото на изграждането на дигите, първоначално на моста на Герджика, който е изграден само за седем месеца.
Кметът на Пловдив Божидар Здравков след 1932 година започва подготовката за изграждането на подпорните каменни стени. Има решение на правителството, което предоставя грижата за коритото на река Марица на пловдивската община за да може да се грижи и да предотвратява честите наводнения.
Екип на общината, инженерите от техническия отдел, ръководен от чешкия архитект Марек създават проекта за подборните стени.
„Зидарията, укрепваща бреговете на река Марица е измайсторена от ръчно изработени дялани блокове от сиенитни и гранитни скали с височина около 30 см. и е част от автентичността и уникалния дух на Пловдив“, смятат инициаторите на предложението.
Според тях подпорните каменни стени по протежението на река Марица, подходите на моста на Герджика, както и скулптурите на моста на Международния панаир, са изключително богатство за град Пловдив и трябва да бъде направено всичко възможно за съхраняването и опазването им.
По думите на Шивачев очакванията са идеята да се реализира до късна есен, вече са проведени разговори с новото ръководство на НИНКН, съгласувано е предложението с арх. Петров и в най-скоро време ще бъдат направени проучвания.
Интервю със Стефан Шивачев може да чуете в прикачения звуков файл.
.
Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..
Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..
Художествената галерия „Петко Чурчулиев“ – Димитровград гостува на Дружеството на пловдивските художници със специална изложба „ЗАПАЗЕНА МА®КА“. Експозицията „Запазена марка“ (1960 – 1990) ще представи колекция от подбрани запазени знаци, емблеми и фирмени надписи, търговски и производствени марки, създадени от началото на 60-те до края на 90-те..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 5. 04. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги) Владимир Зарев. И аз слязох. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025 Кирил Кадийски. Звездна каторга. Новата Герника. 244 стр., ок. 6А, Колибри, 2025. Момчил Николов. Чекмо 3. 528 стр., 5А,..
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29. Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна...