След продължилата ескалация на напрежението в Прокуратурата от Пленума на ВСС се очаква да излезе с позиция за предсрочното освобождаване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев. Безпрецедентния за българската правосъдна система казус провокира въпроси за очакваната развръзка и нагласите на гилдията за решение.
В коментар за програма "Точно днес" адвокат Михаил Екимджиев, председател на Асоциация „Европейска интеграция и права на човека“, обясни, че тази процедура е записана в Закона за съдебната власт, че правосъдният министър има право да внесе такова предложение.
"Да, формално това е безпрецедентно, но е такова, защото досега главните прокурори, особено последните мандати - визирам г-н Цацаров, г-н Гешев, те са инсталирани там от същото задкулисно лоби, което съсипваше живота ни през последните десетина години, което ни направи по-бедни, по-болни, по-нещастни, защото корупцията, в името на която съществува това клептократско управление, води не само до морален срив, но то прави хората по-бедни и по-нещастни. Така че крайно време беше и това стана, именно в резултат на промените, които проветриха политическата и социална атмосфера в България от миналото лято насам," каза Екимджиев.
Според него това са хора, неподходящи за местата, които заемат. Той визира Сотир Цацаров и Иван Гешев. По думите му обаче вече се вижда светлина в тунела.
"Най-после да бъде прекратен този срив на държавността. Защото знаете ли, може много да говорим за юридическата форма на процедурите, но това, което правеше Гешев. Той торпилираше самата идея за държавност, защото делегитимираше с действията си и с престъпленията, които вършеше пред очите на всички ни - разгласяването на данни от СРС, системното нарушаване на презумпцията за невиновност. Той не само показваше юридическата си несъстоятелност и невежество, но и прокуратурата като институция. Защото държавната принуда, философски и етично погледнато, е мислима и допустима само заради това, че съществува презумпция, че тя се осъществява от добрите в името на доброто и справедливото. А хората, виждайки сега какво прави Гешев, виждайки как не разследва Борисов, как не разследва колегите си бандити в сагата с "Осемте джуджета", хората изпадат в една ценността дезориентация и си задават въпроса - кои са добрите и кои са лошите. Не трябва ли добрите, които намятат тези пурпурни и черни тоги и се правят на съдии и прокурори, да съдят и да наказват лошите - бандитите. А в случая, едни бандити съдят други само защото са си присвоили правото да обвиняват от името на суверена, от наше име. Тоест това смесване, ми то ще стигнем дотам в един момент - хората да не признават обвинителните актовете на Прокуратурата, защото начело на Прокуратурата стои бандит. Това е срива в държавността", коментира адвокатът.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..