Последната юлска неделя посвещаваме на жената и различните състояния на самота. Ще съпоставим фантазия и реалност, и ще потърсим най-добрите решения за справяне с живота! Разговаряме с австрийския хореограф Ирис Хецингер, която представи "Паула" - продукция на Editta Braun Company, като заключително представление на фестивала "Черната кутия".
Ирис Хецингер е родена в Австрия, занимава се със съвременен танц, хореограф и учител. В дългата си практика като танцьор се фокусира върху импровизационните стилове. Силата на конкретния момент е най-интригуваща за нея. "Когато говорим за сценично изпълнение, за мен най-съществено значение има живото моментното присъствие и случване, контакта и съпреживяването с публиката. Така, че творческото ми търсене върви в тази посока – Как да бъдем еднакво фокусирани и отворени така, че да създаваме, да творим в момента." - казва за работата си Ирис Херцингер.
Срещаме ви също с Улрике Хагер – представител на компанията Едита Браун, както и със Слава Младенова – артистичен директор на фестивала „Черната кутия“.
Вдъхновен от произведения на Марлен Хаусхофер и Стен Надолни, „Паула“ потапя една жена в свят на абсолютна обстановка, в плен на себе си, в борба срещу самотата.
„Паула“ е самота, стеснение, непринудено съществуване - в опит да се припомни, да се преосмисли произходът и най - основното. Да си сам, човек сред метални предмети, живот сред безжизнени материали. Понякога ограниченията нараняват, понякога има някакво самодостатъчно удоволствие, след това яростта избухва и внезапно границите сякаш изчезват със сила на пробуждане. Фантазията взривява всичко, което ограничава търсенето на това, което има значение.
Още от срещата ни с фестивала „Черната кутия“ и впечатленията от неговото закриващи представление „Паула“ чуйте в прикаченото аудио.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте. Има..
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..