Върховният касационен съд взе безпрецедентно решение, с което задължи властите в рамките на една година да предприемат всички мерки, за да изчистят мръсния въздух в Пловдив.
Съдебният акт е на върховните съдии Мария Иванова, Жива Декова и Маргарита Георгиева.
Делото за мръсния въздух в Пловдив беше заведено преди 11 години с колективен иск от Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" срещу Община Пловдив и екоинспекцията в града. Гражданите се позоваха на данните, събрани между 2007 и 2011 година. От тях се вижда, че пределната норма от 50 mg/m3 твърди прахови частици във въздуха на града е била превишавана близо 200 пъти на година през 2010 г.
Според екологичната експертиза по делото най-голям принос за замърсяването има битовото отопление. То генерира близо 75% от вредните емисии на прах. Следва транспортът с 14% и индустрията с между 7 и 14%. Въздухът се замърсява и от зимното поддържане на улиците с пясък и сол.
Експертизата ясно показва, че мръсният въздух в България е социален проблем, защото хората предпочитат да се отопляват със замърсяващи енергоизточници като въглища, дърва и изгаряне на всякакви други материали в най-бедните квартали.
Въпреки това Върховният касационен съд обявява, че институциите не са изпълнили задълженията си и са нарушили европейските директиви за чистотата на въздуха (Директива 2008/50/ЕО). Българското законодателство също задължава властите да опазват чистотата на околната среда и атмосферния въздух.
Най-любопитната част от решението е подходът на ВКС към периода на нарушението. Гражданите съдят властите за нарушения, извършени 2007-2011 година. Съдът приема, че ефективни мерки не са предприети и до днешна дата, защото България е осъдена за мръсния въздух и по делото пред Съда на ЕС. Поради това ВКС задължава институциите да приемат спешни мерки за решаване на проблема в рамките на една година, считано от 22 юли т.г..
Неизпълнението на това решение няма да доведе до автоматично налагане на санкции за община Пловдив и РИОСВ – Пловдив. Ако след година няма промяна, всеки пловдичанин ще може да заведе успешно дело с искане за обезщетение пред местните съдилища и Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна. За тях и семействата им 24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си. Споделят, че руската военна..
Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата. По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..
Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив. В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..
Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик. Срещата е организирана..
ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..