Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еуфорията след изборите е рискована за властта

Появата на ново лице в политката е свързано с много неизвестни

От „черната кутия“ за идеи на ИТН извън институционалната политика, според ДБ, до „възмездието като топприоритет“ за хората на Слави Трифонов, през отказа на ИБГНИ за „подкрепа на празен лист“  до убеждението на БСП, че без осъзнаване необходимостта от рамото на столетницата, Правителство не може да има.

Ще успеят ли политиците  да сглобят конструкцията на бъдещото управление или разговорите между партиите изчерпаха вече смисъла си – коментарът е на политолога доц. Борис Попиванов. Той смята, че не е получил отговори на много въпроси, във връзка със съставянето на новия кабинет.

"Ние гадаем какво би било правителството, с кого ще бъде съставено, все неща които са основополагащи, и на които преди имаше отговори и се знаеше за тях", напомни доц. Попиванов. По думите му се появяват всеки ден критики, по всяко време, защото ситуацията е динамична. И това е факт от изборите на 11 юли, които потвърдиха вота от 4 април, и това че ГЕРБ си отива. Също така стана ясно, че 2/3 от хората одобряват курса на служебното правителство. 

Доц. Попиванов каза: "Например от ИТН заявяват, "ние с нашите 65 депутати искаме еднолично да решим какво правителство да има", и от останалите партии в НС зависи ще го подкрепят, или не. Никакви договорки,  от никакво естество няма да се случват, и това е само константата в поведението на първа полическа сила. БСП и ИТН имат сближаване, и това означава доста променена обстановка. БСП казва, че иска правителство в този парламент, а ДПС е обвинявано дежурно, че ще даде подкрепа."

Интервюто - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28