България ще получи близо 787 млн. евро от ЕС по програма „Образование“ 2021-2027.Проектът на програмата е публикуван за обществено обсъждане до 9 август. Със средства от Европейския социален фонд+ (ЕСФ+) ще се насърчава равният достъп на всички деца и ученици до качествено и приобщаващо образование, с акцент върху уязвимите групи.
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов разказва как ЕС ще подкрепи сектора на цифровото образование: „Това е изключително важен въпрос, защото пандемията разкри много възможности, но и редица пролуки видяхме в дигиталното образование в Европа. Например, много домакинства с ниски доходи, нямат достъп до компютри, на които да учат децата. По данни на ЕК повече от 1 на всеки 5 млади хора в ЕС не успява да постигне основно ниво на цифрови умения. Според плана за дейстие в областта на цифровото образование, ЕК ще започне стратегически диалог с държавите членки по въпросите за въвеждане на цифровото образование, което е изключително важно. Фокусът е насочен към разбиране как обучението от разстояние, онлайн и смесеното обучение да станат ефективни, приобщаващи и ангажиращи до края на 2021 г. Ще се подкрепи свързаността в училищата чрез възможностите за финансиране за достъп до интернет, закупуване на цифрово оборудване, приложения и платформи за електронно обучение. Те са необходими за тази много належаща цифрова транспорфмация. Като за целта ще е необходимо да се развият основни цифрови умения и компетентности в учениците от най-ранна възраст, може би още от детската градина, за да са компютърно грамотни, и да разбират технологиите, и най важонто, което акцентирам, да разпознават дезинформацията, това е сериозен проблем. Както и нещо, на което много държим в ЕП, да има гаранции за равнопоставеност между жени и мъже в обучението и работа в тази област. ЕСФ и неговите параметрите му са ободрени на 8 юни, той ще е с общ бюджет 88 милиарда евро, за периода 2021 до 2027 година, като притоводействие на социално - икономическите ефекти от пандемията, които не са никак малки.“
Кризата с Ковид-19 показа, че е много важно образованието да става все по-хибридно. Проф. д-р Галин Цоков ръководител на катедра "Педагогика и управление на образованието" в ПУ "Паисий Хилендарски" казва: „Това е едно много сериозно предизвикателство пред всички системи, не само пред българската. Едно кризисно образование, което е единственото възможно в условия на пандемия. Българската образователна система успя да се справи на едно много добро ниво, ако сравним с други образователни системи, вкл. и в по-малките училища, особено при второто затваряне, голяма част от тях успяха да учат присъствено. Училището в бъдеще ще бъде все по-хибридно училище, с основни елементи, свързани с дистанционното обучение, обучението в електронна среда, те ще останат и ще се развитат в образователните системи.“
Близо 210 млн. евро от средствата по ЕСФ+ ще бъдат насочени за въвеждане на дуалното образование. Бойка Борисова, директор на Професионалната гимназия по транспорт и строителни технологии разказва: „Дуалната система на образование, и първият випуск за подкрепа на тази форма вече завърши 10 клас, имахме цяла година обучение, което се провеждаше в нашите работилници. Последно учениците започнаха работа в новия серзвиз, който е построен със средства изцяло по този проект. От следващата учебна година вече учениците ще започнат работа в реална работна среда, имама фирма партньор, с която ще се осъществи обучението. Работим наистина, много възможности има, и смятам, че това е правилният път, за да може едно училище да реализира добър прием, както и да изкара на пазара на труда, работници, които са компетентни и можещи.“
Програма „Образование“ 2021-2027 г. ще се съфинансира от ЕСФ+ и от държавния бюджет на Република България. По нея ще се подобри и връзката с пазара на труда, чрез развитие на професионалното обучение.Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..