Вирусологът Сергей Иванов за четвъртата вълна с Делта варианта на Ковид-19, или как свикваме да се борим и да живеем с вируса, променил света и нас. Задължителните имунизации и новите научни открития, коментираме с д-р Иванов.
Той смята, че статистиката сочи, че до болници днес отиват по-малко хора, отколкото по същото време м.г., също и по-малко са смъртните случаи у нас. "Не е сериозно да се говори за нова вълна сега, засега няма такава", смята д-р Иванов. По думите му е възможна нова вълна през октомври, защото обективните данни точно сега не сочат за нов подем.
Сергей Иванов каза още: "Смъртните случаи след Ковид-19 ги има, те са по два-три на ден, има ги за съжаление, но повече от месец и половина епидемичната обстановка е доста спокойна. Ние се нагледахме на подобни прогнози м.г. как след месец ще стане страшно. Нека хората поживеят двата месеца по-спокойно. В момента се правят много повече тестове, и PCR, и антигенни, в сравнение с миналото лято, затова броят на заразените с Ковид-19 е по-голям. Делта вариантът е по - заразен, но не е по-страшен, смъртността при него не е по-висока. Не бива да се спекулира с това!
Делта варинатът няма корелация с ваксинациите, той е там където страните са по-отворени като туризъм и икономика. Например, в Европа това е Великобритания, където след април навлезе и този вариант на Ковид-19.
"Ваксинацията е много важна за всички учители в България, според мен за тях трябва дори задължителна ваксинация. Знам, че това не е популярна стъпка, но страната ни претърпя много щети от тази пандемия, не можем да бъдем заложници на страховете на едно съсловие", уточни д-р Иванов.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..