Имунолози от Медицинския университет в Пловдив проучват продължителността на имунния отговор на преболедувалите коронавируса и т. нар. имунна памет.
Едновременно те изследват и продължителността на имунния отговор след ваксиниране. Учените се интересуват също колко дълго се задържат антителата, които неутрализират вируса, какъв е клетъчният имунитет, добит посредством специфични клетки в кръвта на имунизираните.
Същевременно, здравните власти предупреждават, че страната ни е на прага на четвърта COVID вълна. Според експерти пикът й се очертава през септември. Статистиката сочи, че най-засегнати от Делта варианта са хората на възраст между 20 и 30 години.
Какъв е отговорът на учените за мутациите на вируса и податливостта му към ваксините?
До шестия месец при голяма част от имунизираните имунният отговор е надежден по отношение на нивото на антителата, които неутрализират вируса, както и на клетъчния имунитет, който се доказва със специфични клетки в кръвта на имунизираните. Към четвъртия - петия месец след поставянето на ваксина нивото на антителата постепенно започва да пада, обясни проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив.
Ефектът от ваксинационния процес може да бъде доказан с имунологичните промени в организма. Вече има и тестове, с които може да се отчете продължителността на имунния отговор.
Това е мащабна програма, в която се очаква да се включат всички големи имунологични лаборатории под егидата на Българската асоциация по клинична имунология и Експертния съвет по клинична имунология, заедно с Дружеството по имунология към Съюза на учените.
В момента имунолозите работят активно по създаването на такива програми за изследване на постваксиналния имунитет.
По темата Антоанета Петричанска разговаря с ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Интервюто е в звуковия файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..