На върха на летния туристически сезон тази година и пред заплахата от нова вълна на заразени с коронавирус – какво показват данните за българския туризъм?
Предварителната информация сочи ръст на почивките в страната, както от българи, така и от чужденци, които надхвърлят значително почивките от първата пандемична 2020-та година. Числата показват обаче, че все още сме далече от последната предкризисна 2019 г., каза в интервю за Радио Пловдив доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
"Туризмът това лято е изключително интензивен, има силно увеличение на уикендовия туризъм - както по морето, така и в планината, и във вътрешността на страната. Навсякъде обаче трудно се паркира, а на Черноморието трудно се намират свободни шезлонги - нещо, което не сме очаквали. Има значителен ръст на пътуванията това лято", посочи Драганов.
По думите му, при международните пътувания има удвояване, дори утрояване на пристиганията, на фона на почти катастрофиралата 2020 г. Спрямо 2019 г. обаче не можем да се възстановим изцяло заради спрените чартъри от руския, британския и др. пазари. Същевременно има ръст при туристите от Румъния, Чехия, Полша, Израел.
Според експерта 2021 г. ще приключи с малко над 8 милиона чуждестранни посетители при над 12,5 милиона влезли в България през 2019 г. Това прави около 35 % по-малко. Ако се възстановят чартърните полети, може и да надхвърлим сериозно 8-те млн. посетители.
"Пловдив има устойчив туризъм по отношение на къщите за гости, малките хотели, корпоративните хотели, както и по отношение на културния туризъм в градска историческа среда. Тук нямате туризъм "на поточна линия", индустриализиран туризъм, свързан с чартърните полети. За добро или лошо летище Пловдив не работи на този принцип, както тези във Варна и Бургас", посочи още Румен Драганов.
Той подчерта, че туристите, които идват в Пловдив, са доста по-качествени като ниво - като заплащане, като удовлетвореност от това, което получават като продукт. Съответно Пловдив стои по-високо от местата, които предлагат индустриализиран или конвейерен туризъм. Пловдив е и целогодишна дестинация, за разлика от хотелите по морето, например.
Според Румен Драганов културният туризъм в градска историческа среда на Пловдив трябва да се доразвива с инвестиции. "Изключително се получи реставрацията на римските мозайки в центъра на града. Има и ред други неща. В Пловдив трябва да се развива и туризмът, свързан с опера, театър, концерти, където сте много силни, но неизвестни. Няма и никакъв значим културен фестивал", посочи още експертът.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, е в прикачения файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..