Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на годината чакаме над 8 милиона чужди туристи у нас

Пловдив се нуждае от значим културен фестивал, смята Румен Драганов

На върха на летния туристически сезон тази година и пред заплахата от нова вълна на заразени с коронавирус – какво показват данните за българския туризъм? 

Предварителната информация сочи ръст на почивките в страната, както от българи, така и от чужденци, които надхвърлят значително почивките от първата пандемична 2020-та година. Числата показват обаче, че все още сме далече от последната предкризисна 2019 г., каза в интервю за Радио Пловдив доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. 

"Туризмът това лято е изключително интензивен, има силно увеличение на уикендовия туризъм - както по морето, така и в планината, и във вътрешността на страната. Навсякъде обаче трудно се паркира, а на Черноморието трудно се намират свободни шезлонги - нещо, което не сме очаквали. Има значителен ръст на пътуванията това лято", посочи Драганов.

По думите му, при международните пътувания има удвояване, дори утрояване на пристиганията, на фона на почти катастрофиралата 2020 г. Спрямо 2019 г. обаче не можем да се възстановим изцяло заради спрените чартъри от руския, британския и др. пазари. Същевременно има ръст при туристите от Румъния, Чехия, Полша, Израел.

Според експерта 2021 г. ще приключи с малко над 8 милиона чуждестранни посетители при над 12,5 милиона влезли в България през 2019 г. Това прави около 35 % по-малко. Ако се възстановят чартърните полети, може и да надхвърлим сериозно 8-те млн. посетители.

"Пловдив има устойчив туризъм по отношение на къщите за гости, малките хотели, корпоративните хотели, както и по отношение на културния туризъм в градска историческа среда. Тук нямате туризъм "на поточна линия", индустриализиран туризъм, свързан с чартърните полети. За добро или лошо летище Пловдив не работи на този принцип, както тези във Варна и Бургас", посочи още Румен Драганов.

Той подчерта, че туристите, които идват в Пловдив, са доста по-качествени като ниво - като заплащане, като удовлетвореност от това, което получават като продукт. Съответно Пловдив стои по-високо от местата, които предлагат индустриализиран или конвейерен туризъм. Пловдив е и целогодишна дестинация, за разлика от хотелите по морето, например. 

Според Румен Драганов културният туризъм в градска историческа среда на Пловдив трябва да се доразвива с инвестиции. "Изключително се получи реставрацията на римските мозайки в центъра на града. Има и ред други неща. В Пловдив трябва да се развива и туризмът, свързан с опера, театър, концерти, където сте много силни, но неизвестни. Няма и никакъв значим културен фестивал", посочи още експертът.

Цялото интервю на Иванка Петкова с Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20