Консултативният съвет по национална сигурност при президента Радев изобщо не изпълни функцията си, защото темата, която бе обявена като водеща, е била разисквана само 30 минути и, разбира се, по нея не е постигнат консенсус. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Румяна Коларова.
Според нея целта на този съвет е била да се окаже натиск върху парламентарно представените партии да приемат актуализацията на бюджета. "Не съм икономист и не знам доколко е нужна тази актуализация, но е ясно, че сред партиите няма консенсус по тази тема", смята Коларова.
По думите й, ако бъде постигнат консенсус по темата, а тук позицията на ИТН е ключова, тогава парламентът ще заработи ефективно и може би ще се договори и някакъв вид управленска коалиция.
"Имаме една заявена тема - имигранти, която поне за момента не оказва натиск на обществото, друга заявена тема за актуализацията на бюджета, която е важна за правителството, което говори за криза. Според експерти обаче няма икономическа криза, бюджетът е със свръх приходи и това е сериозна тема за дебат", заяви Румяна Коларова.
Според политолога темата на извънредното заседание на парламента днес за полицейското насилие на протестите преди година си струва да се повдигне отново. "Ефектът е двуяк - ще се възпроизведе дълбоката разлика между партиите на протеста и на статуквото или пък ще се преосмисли противопоставянето с разумни аргументи и ще се изясни отвогорността на всички за насилието. Българското общество има нужда от този дебат", смята Румяна Коларова.
Според политолога са възможни трети парламентарни избори през есента, но тук водеща е ролята на президента. "За него обаче ще бъде болезнена темата избори 2 в 1. Той ще се опита да го избегне".
Днешните консултации при президента с политическите партии вероятно ще протекат с идеята президентът да консултира реакциите на останалите партии за връчването на 3-тия мандат, но отговорността и решението са негови. "Групирането в НС е ясно - двете партии на протеста + БСП, които са готови да преговарят; имаме ИТН, които казват, че няма да преговарят с никого; имаме и ГЕРБ и ДПС, които са изолирани от партиите. Между тях няма комуникация. Правителство с 3-тия мандат би било възможно с подкрепата на ГЕРБ, ако ИТН продължат да не подкрепят никого", каза още политологът.
Според експерта големият въпрос е дали ще бъдат избори 2 в 1 или последователно избори в 3 последователни седмици, което е изгодно за президента.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Румяна Коларова е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..