Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Научни изследвания и иновации до 2027 г.

„Хоризонт Европа“ е най – голямата европейска програма в подкрепа на научните изследвания и иновациите. С рекорден бюджет от 95,5 милиарда евро за периода 2021-2027 г. тя е и най-амбициозната програма за наука в света.

Целта са дългосрочни промени за гарантиране на зелена, здрава и устойчива Европа, обясни доц. Евгени Евгениев, който ръководи сектор „Наука“ към Постоянното представителство на Република България към Европейския съюз. В програмата има политически критерии, които гарантират по – голямо участие на институти, университети и бизнеси от Източна Европа. Целта е да се запълни иновационната пропаст между Западна и Източна Европа. Доц. Евгениев обясни, че още в преговорния процес източноевропейските страни са срещнали голям отпор от Германия, Франция, Дания, Финландия, Нидерландия и Белгия, които от десетилетия са установили своите партньорства и затова много рядко припознават български и въобще източноевропейски бенефициенти.

Програмата е отворена от средата на тази година. Кандидатстването е директно и печелят най – добрите проекти, а това, според доц. Евгениев, е сериозен критерий колко добра е българската наука и колко конкурентен е нашият бизнес на европейско и на глобално ниво.

Филиалът в Пловдив на Техническия университет в София има сериозен дял за получения наскоро статут на изследователски университет. Филиалът участва в изграждането на Център за компетентност по „Интелигентни мехатронни еко и енергоспестяващи системи и технологии“. Директорът проф. Въльо Николов съобщи, че са реновирани 20 помещения от сградата на бившия Френски колеж и са снабдени със съвременно ново оборудване за научни изследвания в няколко направления – роботика и автоматика, интелигентни системи за автоматизация на производството, автомобилни мехатронни системи, екологични и енергоспестяващи технологии.

Най – мащабният научен проект, по който работи Медицинският университет в Пловдив, е изграждането на координационен Център по компетентност „Персонализирана медицина“, обяснява ректорът проф. Мариана Мурджева. Целта е да бъдат открити надеждни биомаркери за диагностика и проследяване на някои злокачествени заболявания. Въвежда се и иновативна система за мониториране на критично болни пациенти.  Подготвят се лекарстводоставящи системи на базата на нано частици. Създават се иновативни лекарствени носители за прицелна терапия на онкологичните заболявания. В пловдивския Медицински университет е създадена биобанка от човешки материали за бъдещи изследвания. Ново научно направление е имунният статус при Ковид-инфекцията – проучва се продължителността на имунния отговор при преболедуване и т. нар. имунната памет – колко дълго време трае тя при преболедували. Изследва се и продължителността на имунния отговор след ваксиниране.

Програмата „Хоризонт Европа“ дава възможност на изследователите да разширят границите на знанието и да търсят решения на икономическите и социалните предизвикателства пред Европа.

Репортажът по темата на Антоанета Петричанска от Радио Пловдив е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21