Ситуацията с разпространението на коронавирусната инфекция в Пловдивска област става тревожна и много динамична. До неделя имахме 227,9 на 100 000 души заболеваемост. Вече може и да сме влезли в червената зона със случаите от вчера и днес. Увеличава се броят на приетите в болници, заяви пред Радио Пловдив заместник-директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Той цитира справки, с които разполага, според които само от 17 часа вчера до тази сутрин в болници са приети около 15 души. В реанимации са 32 пациенти, от тях 18 са на апаратна вентилация.
Въпреки това, д-р Аргиров смята, че място за тревоги няма, тъй като за хоспитализация на болните легла има и ще има. Проблемът не е в леглата, проблемът е в спазването на най – елементарните мерки, убеден е заместник-директорът на пловдивската здравна инспекция.
Не се налагат допълнителни мерки, стига да се спазват вече въведените. Каквито и административни мерки да се вземат и оповестяват, ако няма самосъзнание, няма да има резултат, каза д-р Аргиров.
Той припомни, че на 24 август миналата година положителните случаи в Пловдив са били 6, а сега са 258. Също миналата година на 18 ноември е бил върхът на положителните и те са били 525 в областта.
В Пловдив и областта поетапно се отварят болниците за Ковид пациенти – и днес, и утре, и от 1-ви септември. Постоянно сме във връзка с лечебните заведения, ако се налага, спешно могат да бъдат разкрити Ковид легла, съобщи представителят на РЗИ.
През последните дни няма промяна в темпа на ваксинация. Имунизирани са 18,36% от жителите на Пловдивска област. В Пловдив те са 22,63 на сто, но има общини като Брезово, Калояново, Садово и Стамболийски, където са имунизирани под 13% от гражданите, съобщи заместник-директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Същевременно, от Районната лекарска колегия на БЛС – Пловдив обявиха, че подкрепят заповедта на ректорското ръководство на Медицински университет – Пловдив за начина на провеждане на новия учебен семестър.
В становище до медиите от съсловната организация заявяват:
„Считаме, че обучаващите се студенти, особено в клиничните бази, следва да представят данни за ясен индивидуален статус по отношение на COVID-19 преди влизане в лечебни заведения. Това ще изясни риска от епидемиологичен контакт с пациенти, чрез които те се обучават, както и с медицинския персонал."
В позицията на пловдивската лекарска колегия пише още:
"Спазването на противоепидемични мерки се налага по безспорни медицински индикации. Същевременно обучението по медицина дава не само права, но и вменява определени отговорности за бъдещите медици, свързани с опазването на индивидуалното и общественото здраве.“
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..