Ситуацията с разпространението на коронавирусната инфекция в Пловдивска област става тревожна и много динамична. До неделя имахме 227,9 на 100 000 души заболеваемост. Вече може и да сме влезли в червената зона със случаите от вчера и днес. Увеличава се броят на приетите в болници, заяви пред Радио Пловдив заместник-директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Той цитира справки, с които разполага, според които само от 17 часа вчера до тази сутрин в болници са приети около 15 души. В реанимации са 32 пациенти, от тях 18 са на апаратна вентилация.
Въпреки това, д-р Аргиров смята, че място за тревоги няма, тъй като за хоспитализация на болните легла има и ще има. Проблемът не е в леглата, проблемът е в спазването на най – елементарните мерки, убеден е заместник-директорът на пловдивската здравна инспекция.
Не се налагат допълнителни мерки, стига да се спазват вече въведените. Каквито и административни мерки да се вземат и оповестяват, ако няма самосъзнание, няма да има резултат, каза д-р Аргиров.
Той припомни, че на 24 август миналата година положителните случаи в Пловдив са били 6, а сега са 258. Също миналата година на 18 ноември е бил върхът на положителните и те са били 525 в областта.
В Пловдив и областта поетапно се отварят болниците за Ковид пациенти – и днес, и утре, и от 1-ви септември. Постоянно сме във връзка с лечебните заведения, ако се налага, спешно могат да бъдат разкрити Ковид легла, съобщи представителят на РЗИ.
През последните дни няма промяна в темпа на ваксинация. Имунизирани са 18,36% от жителите на Пловдивска област. В Пловдив те са 22,63 на сто, но има общини като Брезово, Калояново, Садово и Стамболийски, където са имунизирани под 13% от гражданите, съобщи заместник-директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Същевременно, от Районната лекарска колегия на БЛС – Пловдив обявиха, че подкрепят заповедта на ректорското ръководство на Медицински университет – Пловдив за начина на провеждане на новия учебен семестър.
В становище до медиите от съсловната организация заявяват:
„Считаме, че обучаващите се студенти, особено в клиничните бази, следва да представят данни за ясен индивидуален статус по отношение на COVID-19 преди влизане в лечебни заведения. Това ще изясни риска от епидемиологичен контакт с пациенти, чрез които те се обучават, както и с медицинския персонал."
В позицията на пловдивската лекарска колегия пише още:
"Спазването на противоепидемични мерки се налага по безспорни медицински индикации. Същевременно обучението по медицина дава не само права, но и вменява определени отговорности за бъдещите медици, свързани с опазването на индивидуалното и общественото здраве.“
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..