Пикът на четвъртата ковид вълна се очаква да бъде в края на септември и началото на октомври. Това прогнозира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдивм професор Мира Кожухарова, епидемиолог и съветник на служебния здравен министър доктор Стойчо Кацаров.
„С нарастване на заболеваемостта ще се наложи да се прилагат и по-строги мерки, а и да даваме още по-категорични съвети как да се предпазят хората, за които това заболяване представлява истински риск. Това са възрастните хора и хората с хронични заболявания. А най-сигурен начин за предпазване от Covid-19 е ваксината, естествено“, каза професор Кожухарова.
В последните дни желаещите да се ваксинират се увеличават, но все още остава малък процента на изцяло имунизираните и той е 18,2% от възрастното население. Професор Кожухарова подчерта, че Министерството на здравеопазването прави всичко възможно за ускоряване на имунизационния процес.
„На практика всичко, което може да се прави, се прави. Включително и съвместната акция днес в Пловдив с БЧК за раздаване на информационни материали. Брошурите са лесно достъпни, най-простичко в тях се обяснява какво са ваксините, как действат и истината за тях“, обясни професор Кожухарова.
Тя обясни, че в кратката характеристика на две от ваксините, които са на базата на иРНК, вече е включено, че могат да се прилагат и на деца над 12 годишна възраст.
„За по-малките деца, на 12-13 години, ваксината е от значение за тези, които са с хронични заболявания. За съжаление, нека да припомни, че и при децата се срещат хронични заболявания. Някои от тях сами по себе си представляват рисков фактор, ако такова дете се разболее. Истината е, че децата боледуват много по-малко от възрастните, но при децата с хронични заболявания може да възникне проблем. А за по-големите, за младежите, ваксината би облекчила начина им на живот“, подчерта професор Кожухарова.
Епидемиологът изрази мнение, че децата трябва да бъдат присъствено в училище възможно най-дълго време.
„Смятам, че децата е добре да се обучават в училище. В момента МОН действително полага усилия, които да дадат възможност децата да бъдат обучавани присъствено по-дълго време. Особено съществено е за децата до четвърти клас, за детските градини. Общо взето децата не са изложени на по-голям епидемичен риск. Те не излагат хората контактни с тях на риск. От гледна точка на здравето на децата, аз мисля, че при разпоредените и спазвани мерки, особени рискове няма. Докато рисковете от седенето вкъщи и да бъдат подложени на онлайн обучението, обществото ни поема големи рискове. От тази гледна точка е важно родителите и учителите, ако мчислят за децата, да се ваксинират, за да могат децата спокойно да ходят на училище“, каза още професор Мира Кожухарова.
Цялото интервю с професор Мира Кожухарова можете да чуете в звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..