Пикът на четвъртата ковид вълна се очаква да бъде в края на септември и началото на октомври. Това прогнозира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдивм професор Мира Кожухарова, епидемиолог и съветник на служебния здравен министър доктор Стойчо Кацаров.
„С нарастване на заболеваемостта ще се наложи да се прилагат и по-строги мерки, а и да даваме още по-категорични съвети как да се предпазят хората, за които това заболяване представлява истински риск. Това са възрастните хора и хората с хронични заболявания. А най-сигурен начин за предпазване от Covid-19 е ваксината, естествено“, каза професор Кожухарова.
В последните дни желаещите да се ваксинират се увеличават, но все още остава малък процента на изцяло имунизираните и той е 18,2% от възрастното население. Професор Кожухарова подчерта, че Министерството на здравеопазването прави всичко възможно за ускоряване на имунизационния процес.
„На практика всичко, което може да се прави, се прави. Включително и съвместната акция днес в Пловдив с БЧК за раздаване на информационни материали. Брошурите са лесно достъпни, най-простичко в тях се обяснява какво са ваксините, как действат и истината за тях“, обясни професор Кожухарова.
Тя обясни, че в кратката характеристика на две от ваксините, които са на базата на иРНК, вече е включено, че могат да се прилагат и на деца над 12 годишна възраст.
„За по-малките деца, на 12-13 години, ваксината е от значение за тези, които са с хронични заболявания. За съжаление, нека да припомни, че и при децата се срещат хронични заболявания. Някои от тях сами по себе си представляват рисков фактор, ако такова дете се разболее. Истината е, че децата боледуват много по-малко от възрастните, но при децата с хронични заболявания може да възникне проблем. А за по-големите, за младежите, ваксината би облекчила начина им на живот“, подчерта професор Кожухарова.
Епидемиологът изрази мнение, че децата трябва да бъдат присъствено в училище възможно най-дълго време.
„Смятам, че децата е добре да се обучават в училище. В момента МОН действително полага усилия, които да дадат възможност децата да бъдат обучавани присъствено по-дълго време. Особено съществено е за децата до четвърти клас, за детските градини. Общо взето децата не са изложени на по-голям епидемичен риск. Те не излагат хората контактни с тях на риск. От гледна точка на здравето на децата, аз мисля, че при разпоредените и спазвани мерки, особени рискове няма. Докато рисковете от седенето вкъщи и да бъдат подложени на онлайн обучението, обществото ни поема големи рискове. От тази гледна точка е важно родителите и учителите, ако мчислят за децата, да се ваксинират, за да могат децата спокойно да ходят на училище“, каза още професор Мира Кожухарова.
Цялото интервю с професор Мира Кожухарова можете да чуете в звуковия файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..