„Има два момента в актуализацията на бюджета на НЗОК. Ако мога с две думи да го обясня – имаме очаквания от финансовото министерство за събиране на допълнителни, повече от предвидените в бюджета здравноосигурителни вноски, които са в размер на 120 милиона лева. Те трябва да бъдат записани в бюджета на НЗОК, за да могат да бъдат харчени. Това трябваше да се случи с гласуване в НС. От там нататък тези 120 милиона лева справедливо е да бъдат разпределени по отделните редове, за да се запази баланс и да има някаква сигурност сред колегите, които работят по различните направления“, това заяви доктор Иван Маджаров, председател на БЛС в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Вчера депутатите приеха на първо четене актуализацията на бюджета на НЗОК, но от БЛС са против Надзорния съвет на касата да разпределя допълнителните 120 милиона лева.
„Не е тайна, че има недостиг на средства за изследвания, заради ковид вълните. Не виждаме в тази актуализация да се покрие дори и този недостиг с допълнителните средства. Да не говорим, че има и болници, които са надвишили своите месечни прогнозни стойности. Те също очакваха да получат по-добри бюджети за последните четири месеци на годината. Напомням и за неизплатената надлимитна дейност за 2017-2018 година. Много примери могат да се дадат още, но за да има предвидимист, за да има баланс в системата, трябва Народоното събрание да каже какви политики смята да провежда в здравеопазването, като насочи средства към определени сектори“, обясни доктор Маджаров.
Той смята, че има риск в края на годината да се установи, че тези 120 милиона лева са похарчени за друго, но не и за медицински дейности в България.
Цялото интервю с доктор Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..