Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарите не трябва да отказват ваксинация на 12 годишни деца

От Регионалната здравна инспекция в Пловдив е изискано обяснение от ваксинационните центрове в града, които са отказали имунизацията на 12 годишно момче.

Детето е ваксинирано срещу коронавирус в Регионалната здравна инспекция. Преди това отказ от имунизация то е получило от ваксинационните центрове в Многопрофилна болница „Свети Пантелеймон“ и ДКЦ-7. От РЗИ са изискали обяснение от двете здравни структури, но до този момент има отговор само от болница „Свети Пантелеймон“.

„Лекарят е имал притеснение да ваксинира 12 годишно дете. Най-вероятно с оглед на факта, че тези деца подлежат на задължителни имунизации, съгласно имунизационния календар на България. Той е насочил детето към педиатър. В случая няма нищо притеснително. Би трябвало при ваксинация на деца между 12 и 17 годишна възраст, да се разговаря с родителите, и да се установи дали има поставена някаква ваксина 30 дни назад“, обясни доктор Панайотова. 

От Здравната инспекция изпращат писма до всички ваксинационни центрове. С тях се напомня, че трябва да се спазват кратките характеристики на двата продукта срещу Covid-19, които са разрешени за употреба на лица над 12 годишна възраст.

Доктор Панайотова допълни, че лекарите нямат право да отказват ваксинация срещу Covid-19 на лица от 12 до 17 годишна възраст.

„Разбира се, че нямат основание да отказват, но всяка ваксинация се извършва след преглед и преценка на лекар. Защото има случаи, в които може да се откаже ваксинация и на лице над 18 годишна възраст, ако има  контраиндикации за поставяне на ваксината“, обясни доктор Милена Панайотова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28