Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

136 години след Съединението могат да ни обединят децата

4
Велислава, Мария и 5 месечната Матеа
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

В деня на Съединението на България потърсихме сред хората в Градската градина на Пловдив обединението не в исторически план, а като смисъл. 

Българката Лиляна Чанева, която живее в чужбина: „Стана така, че едно поколение се изпусна в чужбина. Трудно ми е да кажа кой точно е виновен. Трудно ми е да кажа и коя може да е обединяващата идея. Младите хора са много апатични, а ние в чужбина съвсем не виждаме деня, в който ще се върнем“.

Младежите Владимир и Дарина: "С тая пандемия вече малко трудно да видим с какво ще се свържем всички ние. Но ако народът се съедини, защо не? Малко е трудно в пандемията да се обединим като се говори, че може да ни затворят отново. Но има шанс да се обединим и да се получи нещо хуибаво“.

60 годишният Атанас Киримов: „Хората станаха вълци. Всичко живо гледа парите и нищо друго не го интересува. Преди 136 години психиката на хората е била друга. Хората са държали един на друг. Според мен съзнанието сегА трябва да се промени. Колективно съзнание няма. Ако има, животът ще върви като песен“.

Двете приятелки Велислава и Мария с пет месечното бебе Матеа: „Обединението ли? Ето го примерът – децата. Може би с това, че ни правят по някакъв начин по-добри и се появява нещо човешко у нас. В момента в България общо взето ако не се бориш за личното, а не за общото, е много трудно. Може би защото хората са много лесно взаимозаменяеми. Всеки с една лекота отхвърля заобикалящите го до момента хора и това ни разединява. Според мен винаги отвътре навън е промяната. Въпросът е колко хора са готови да направят промяна вътре в себе си, за да излезе тя навън и да се обединяваме и да живеем в по-човешки и морални ценности.“

В звуковия файл може да чуете цялата анкета, която се люшка като вълна от сънародниците ни зад граница до българите тук и сега, от скептицизъм до надежда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09