Денят на най-голямата победа, постигната от народа ни в политиката по националния въпрос в резултат на забележително общобългарско усилие, има способността по безспорен начин да ни предупреди, че само обединени и заедно можем да бъдем по-силни.
И ако за успеха на Съединението на България принос са имали всички слоеве на обществото, защо днес ни е така трудно да бъдем свободни и цялостни в името на идеята за достойнството на страната си?
Историята не е единствено памет. Тя е и разказ за смисъла и за ценностите на хората, останали да живеят извън времето си. И ако ние сега правим избора да им бъдем достойни следовници, празникът ще е винаги истински и ще ни зарежда със сили.
За последиците от извършения акт на Съединението за България и за Пловдив и необходимостта от обединение – в програма „Точно днес“ до 10 събеседници са:
кметът на Пловдив Здравко Димитров, преподавателят в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Димо Чешмеджиев, правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчев, създателят на Сдружение „Българска история“ и на едноименните сайт и издателство, удостоено с престижни награди, сред които „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“, Марио Мишев, Грозделина Георгиева от Регионален етнографски музей – организатор на изложбата „Живо наследство“ , представяща традиционни български носии, съвместно с Фондация „Живите български корени“ и още - с разказ за сборната изложба „Художниците Дочеви – баща и синове“ . Пловдивчани могат да видят експозициите в Музея през целия месец септември.
Обединението, но не в исторически план, а в наши дни е фокус на анкетата на Екатерина Костова с пловдивчани. В празничния ден припомняме и епизод от разговора на Паолина Комсалова с актьора Валери Кьорленски, като срещите с него продължават през цялата седмица в рубриката „Добро утро, Ден“.
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..