„Нашата дейност датира отпреди 10 години, когато аз бях на 18 години, Заедно с мои съученици от Френската гимназия в София поставихме начало на „Българска история“, без да имаме ясна визия какво следва от желанието ни да разказваме история. Всичко започна от една фейсбук страница, която съществува и до днес, но в началото изразяваше само намерението да разказваме на нашите съученици, но впоследствие нещата се развиха“. Това Заяви Марио Мишев – ръководител проекти от сайта „Българска история“. По образование е политолог.
Той уточни, че идеята е дошла напълно спонтанно, след като учениците са били изкушени от предмета, преподаван от техния учител Никола Дюлгеров. Заедно със съученика му Иван Кънчев създават и Сдружението „Българска история“.
„Видяхме, че няма такава фейсбук страница и много портали в интернет с българска история. Трябва обаче да разграничим днешната ни работа от тази в началото, която тогава беше много любителска. За мен паметта винаги е съществувала като тема, от малък зная колко ценно е това клише, че народ без корен няма бъдеще. То постави основи на работата ми днес“.
Мишев обясни, че дейността им се е развивала лавинообразно в рамките на няколко години. Успели са да привлекат към нея и много доказани професионалисти и специалисти в различни области на историята.
„Важно е обаче, че сляпо вярвахме в това, което правим. Впоследствие започнаха много дейности да се подчиняват на основната. Започнахме да обикаляме училищата и да разпространяваме това, което ни е било интересно на нас. Появи се и образователният ни сайт, а след това и издателството“.
Водещи принципи в работата над историческите факти и документи са обективността и честността към миналото.
„По отношение на историографията, има още много пъзели за пренареждане. В българската история има теми, които още не са изследвани достатъчно, заради липсата на преки исторически доказателства. Дори любимото ни Средновековие и „Златният век“ например се побират едва в няколко документа“.
Сред наградите, с които екипът много се гордее, е наградата „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“ в категория за издателски проект с най-голяма обществена значимост. Получили са я за няколко издадени от тях книги, които по ред причини, сред които финансови и политически, не са били издавани през последните столетия или не са предизвикали очаквания интерес.
„Ние ги преоткриваме като ценни за народа ни днес. И това е прекрасно. Старите български книги са особено ценни, когато говорим за българския дух и Възраждането, следва да осъзнаем, че всички процеси са се случили, заради образованието, знанието, просветата и личностите“.
Според Мишев, историята трябва да бъде практична наука, която е много близка до всеки от нас и това може да се почувства през разказите за рода.
Съединението на България показва, че ние наистина сме силен народ, който се е обединил сам срещу всички.
„Времето, в което живеем днес, е лесно време, защото живеем в мир и с добър жизнен стандарт. С това обаче идва и желанието ни за развитие, защото образованият човек обаче иска да бъде още по-образован и трябва да бъде критичен“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..