„С акта на Съединението България удиви света с това, че то бе извършено самостоятелно от българите от двете страни на границата. Тогава България е една малка зависима държава, която става независима няколко десетилетия по-късно. Въпреки това тя дръзна и осъществи това съединение, срещу което бяха всички Велики сили. В една абсолютно враждебна среда и изолираност, тя го осъществи и с това удиви Европа“. Това заяви преподавателят в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Димо Чешмеджиев.
По думите му, Берлинският договор и до днес оказва влияние в някои отношения. България и до днес остава не напълно съединена. "Тя трябва да бъде единна и може би предстои и да се обедини и с още части от нейното т.н. землище“.
Доц. Чешмеджиев подчерта, че човек може да се сравнява с всички останали, за да напредва и да бъде успешена и това не пречи в същото време хората да бъдат патриоти.
„Нихилизмът е качество на неразвитите общества, каквото е нашето все още. Нихилизмът идва, когато човек е подценен в някаква степен, но се надявам да бъде изживян. За това виждам наченки. За мен обаче има повече значение пролетарският интернационализъм, който ни беше насаждан в съзнанието дълги години и там е по-пряката връзка с нихилизма, отколкото индивидуализма, който се толерира в някаква степен“.
Във всяко едно събитие, което се описва от историците, има определена митология.
„Така е и тук и ако четете спомени около Съединението, ще видите, че то не е протекло толкова гладко, както много често се представя. Митологията обаче тук не е чак толкова голяма, колкото при други събития“.
Според доц. Чешмеджиев, главната поука от акта на Съединението е, че ние /България/, сме в ролята на Давид, а има цяла армия от Голиати. Дори и да са много обаче, можеш да ги преодолееш, ако си умен.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..