„Откакто се появи Ковид-19 като пандемия, туристическият сектор е най- сериозно засегнат от него в целия свят. Нещата сега се задълбочават и търпимостта вече се изчерпва“. Това заяви Еньо Енев – председател на пловдивското сдружение на ресторантьорите "Тракия" и заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.
По думите му, поредицата протести в различните градове на страната, които намират националното си изражение в протеста в София, са в резултат на неадекватните мерки на служебното правителство и на министър Кацаров да затвори със заповед бизнеса, без да има предварително компенсации към затворения бранш.
Енев бе категоричен, че поради грешките на група хора, бизнесът сега плаща два и три пъти по-висока цена на електроенергията и водата и разходите са се повишили толкова много, че печалбата от иначе успешния туристически сезон отиват за покриването им.
„Курортите ни са много хубави, цените бяха на добро ниво, но липсата на кадри допринася и за не много доброто обслужване в някои от тях, но в големите туристически комплекси на Северното Черноморие бяха заети само хотелите на първа и втора линия, а назад всичко беше много рехаво. В Слънчев бряг и на Юг имаше много гости до момента, когато се обяви, че влизаме в мярката на ограничителен режим и имаше много отлив от румънци, вместо сезонът да приключи спокойно и браншът да си поеме въздух“.
Енев заяви още, че очаква от днешния протест в столицата в разговор със синдикатите да бъдат обсъдени проблемите на бранша.
„Години наред браншовите организации в България, занимаващи се с туризъм, имаха много различия, но сега те са заровени и постигнахме консенсус в новосъздадената организация. Тя обедини всички в бранша.“
Енев изрази надежда, че туризмът в България ще бъде спасен. Ограничението което се налага обаче на нощните заведения, както и на капацитета им на работа и на работното време, ще се отрази много негативно на бранша.
„Ние спазваме закона, но и държавата да си поеме ролята, за да може хората, на които им се отнема правото на труд, да бъдат подобаващо компенсирани“.
Интервюто - от звуковия файл:
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..