28 платна с шевици, изрисувани за всяка от 28-те области на България и повечето съчетани с емблематично място от тях. Това представлява изложбата „Род“ на Радина Росенова, която днес се открива в Къщата на художниците „Верен Стамболян“, като част от събитията в Празниците на Стария град.
Пловдив е представн с Етнографския музей, а елементи от шевица могат да се открият в неговото изображение. Родният на Радина Росенова Разград присъства без емблематична забележителност, но с две шевици, специфични за местните хора, наричани още кАпанци. В тях, казва авторката, се съдържат най-много старобългарски символил. А Пазарджик, където завършва училище за изкуства, е избрала да вплете в местната шевица Часовниковата кула.
Родовата история на Радина Росенова я свързва с Георги Бенковски по линия на нейната баба Велика Копривщенова. Това е и една от причините идеята да съедини като нишки на шевица корените ѝ с настоящето не я напуска в 12-те години, когато е учила и живяла извън страната ни.
"Според мен, родолюбието не се възпитава. Във всеки един нас то е закодирано в кръвта ни. Много се гордея, че съм потомка на Бенковски. Тази буйна кръв определено има влияние върху изкуството ми и върху мен като човек. А за шевицата вярвам, че това е вселенският ни код – изцяло посветена на позитивни послания. В моя случай аз се опитвам да изградя един мост между млади и стари. Да търсим тази заедност, от която много се нуждаем – мисля, че можем да използваме кодовете на нашите деди" - убедена е авторката на проекта.
Тази вечер три поколения от нейния род – баба ѝ, майка ѝ Бояна Илиева и тя самата – ще открият изложбата „Род“. Тя ще остане тук до 30 септември, а идеята е след това да продължи да пътешества, обикаляйки и българските общности извън граница.
Още може да чуете в репортажа в звуковия файл. А видео репортажът гледайте в youtube канала ни и тук:Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на Ариадна и..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..