Българският евродепутат Цветелина Пенкова, която е член на комисиите по бюджетен контрол и по регионално развитие заяви, че стратегията със сигурност ще бъде приета.
„И тук е мястото да отбележим, че става въпрос за устойчив туризъм. Целта е да се помогне на сектора да стане активна част от тази зелена и цифрова трансформация, през която преминава Европа в момента. Предполага се, че биха могли да се финансират проекти чрез националните планове и други програми на ЕС. Например проекти за енергийна ефективност на местата за настаняване в туристическия сектор, което е пряко свързано със зелената сделка. Проекти за цифровизация на производствени и управленски процеси в компаниите, по-силна връзка между туроператорите в различните части на Европа, което също води до един по-добър обмен на данни, на добри практики и е свързан с технологичния подем, който бива подкрепян от цифровия преход, през който в момента преминаваме. Тоест идеята е да говорим за един устойчив туризъм, за една по-обединена индустрия в рамките на ЕС“, каза още Пенкова.
Необходимостта от обща нова стратегия за възстановяване на туристическия сектор, се потвърждава и от случващото се в бранша в България. Загубите на този сектор ще се увеличават и заради по-строгите противоепидемични мерки срещу коронавируса. Те предизвикаха масово недоволство и протести.
„Всичко си има една търпимост и явно, че тази търпимост се изчерпа докрай. Без политическа воля, без държавата да се намеси по категоричен начин, туризмът в България пада надолу и става неконкурентноспособен на съседните на нас държави“, обясни Еньо Енев, заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.
Някои ресторантьори решиха да протестират по италианския модел и да не изпълнят ковид мерките. Радослав Чилингиров, собственик на нощен клуб заяви, че тези заведения са дискриминирани със забраната да работят след 23 часа.
„Те сега ни затварят, без абсолютно никаква алтернатива. Общо взето ние си протестираме, но никой не ни обръща внимание. Никой не е дошъл и никой не е обяснил как ще работим занапред“, каза Чилингиров.
Българският евродепутат Цветелина Пенкова смята, че туристическият и ресторантьорският бизнес могат да бъдат подпомогнати най-бързо чрез българския план за възстановяване и устойчивост.
„Надявам се, че скоро ще предадем този план и още тази година ще получим част от средствата. За мен това е най-бързия и най-ефективния начин. Но когато става въпрос за подпомагане на туристическия сектор, е добре да се очаква и адекватно подпомагане от страна на държавата“, обясни Пенкова.
Очаква се новата европейска стратегия за възстановяване на туризма и развитието му да бъде приети скоро.
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..