„46-то НС функционираше, за да удовлетвори емоционалните щения на десетина партийни лидери и няколко депутати около тях. Не биваше да имаме никакви очаквания от него“, това заяви политологът и преподавател в Софийски университет Страхил Делийски в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той припомни, че зад гласовете на партиите стоят едва 1/3 от българските граждани с право на глас. „Това е изключително ниско представително Народно събрание. Няма как да оценяваме едно такова представителство, което е и със спорни политически качества“, каза политологът и обясни, че ниската активност на избирателите се дължи на това, че те не успяха да се припознаят в партиите.
„Това не са политически партии в същинския смисъл на думата. В тези партии липсва разбиране за тяхната функция и същност. Това са просто организации, които следват някакъв странен дневен ред, който дневен ред обслужва шепа партийни функционери“, така обясни Делийски провалът на 46-то НС, след предходния кратък живот на 45-то.
На спекулациите за съставянето на съвместен политически проект между Кирил Петков и Асен Василев Делийски коментира, че „една партия не може да бъде на двама министри. Ние трябва да видим какви са политиките, идеите, социалният интерес“.
За изборите 2 в 1 той прогнозира, че ще се получи сливане на кампаниите.
„Изглежда, че двата субекта, които максимално ще спечелят от тази ситуация са ГЕРБ и Радев. ГЕРБ могат да спечелят допълнителна електорална подкрепа на парламентарния вот чрез силна анти-Радев реторика“, каза политологът.
„ГЕРБ са толкова изчерпани идейно, че това е единственият им шанс да отворят някаква електорална периферия“, допълни още Делийски.
Той дефинира липсата на излъчен от тях президент като „несериозно“ и каза, че „това показва отношението на партията към изборите“.
„Можем да очакваме странни резултати от тези избори, но при всички положения те няма да са адекватни на предпочитанията на българските избиратели“, заключи политологът.
Целия разговор със Страхил Делийски слушайте в звуковия файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..