„Това, което наблюдаваме, е повече от същото. Появиха се хора, които в някаква степен разбираемо, биват харесвани и припознавани като представители на определена група в българското общество, която е разочарована и не намира своето представителство сред традиционните политически формации“. Това заяви политологът Христо Панчугов.
По думите му обаче, липсва разказът на обединението, защото за пореден път се виждат хора, които „са забили едно знаме сред електората и се опитват да заграждат периметър. Разказът за това е „нека да влезем в Парламента и после ще ви разкажем как ще променим България“.
Това, което липсва на българската политическа система, е опитът да се обединяват избирателите и да се търси по-широко представителство от това, което не може да сформира Правителства вече два пъти само в рамките на тази година. Големият въпрос сега е дали тези, които сега правят новия политически проект, си дават сметка за търсенето на съмишленици и за необходимостта от обединение, или за пореден път ще видим проект, който цели само влизане в Парламента.
„Ако Петков и Василев имаха желание да обединяват, нямаше да правят собствена политическа партия. Чух Христо Иванов да казва, че започват да работят в посока коалиционно явяване на изборите с новата формация, което не разбирам. Въпросът бе да се намери политическият разказ, който е вдъхновяващ за българските избиратели. Фактът, че имаме нова политическа партия не гарантира, че имаме нов политически разказ“.
Панчугов бе категоричен, че в стратегията за обединение е необходима промяна.
„Дяволът винаги е в детайлите. В общото явяване на избори винаги има много въпросителни и изисква ясна комуникация. Необходима е толкова ясна заявка и така добре да е описана на базата на ясни критерии как изглежда политическата промяна, че хората да й повярват.“
Чуйте повече от звуковия файл:
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..