На 22-и септември 1908 г. във. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. Този акт отхвърля последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Денят е обявен за официален празник с решение на Народнотосъбрание от 10 септември 1998 г, след прекъсване на отбелязването му в годините на комунизма.
В утрото на 22 септември 2021 говорим за събитията от 1908 година с проф. Петко Петков от Великотърновския универсиет „Св. Св. Кирил и Методий“. Дипломацията, ролята на княза, ролята на правителството и на обикновените хора с във фокуса на разговора с него.
Каква е пловдивската следа в събитията отпреди 113 години? Отговор търсим от историка Видин Сукарев, който, изследвайки онова време и последни открити документи, ще разкаже и футболна история, която дава още един етикет на годините от началото на миналия век.
Ще разкажем и за самия Манифест - впечатляващ, пищен държавен документ, който се съхранява в Централния държавен архив и заради своята ценност рядко се показва на публиката. Негов автор е пловдивчанинът Харалампи Тачев - известен художник, модернист. Разказът за живота и творчеството му ще е на изкуствоведа проф. Милена Георгиева, негов изследовател.
Как говорим за историческите събития, как ги помним, четем и употребяваме в празничната ритуалистика и как стоят в речника на съвременните водачи. На тази тема ще спрем вниманието си с професора по литература от ПУ „Паисий Хилендарски“ Инна Пелева.
С поглед към съвременните ценности ще бъде е разговорът ни с писателя Николай Табаков, дни пред представянето на новия му роман „Синята гора“.
Във „Великите европейци“ също се връщаме към началото на 20 век с разказа на Пламен Асенов за Карл Бенц и Густав Даймлер.
И още в предаването – среща с Цветана Манева в „Добро утро, ден!“В поредното издание на „Алтер его“ смело залагаме на лятната схема. Очаквайте сатиричен уъркшоп! Алтер егото на водещия Краю Петровски, който твори в попрището на епиграмата, ще приложи взаимоучителния метод към госта Владислав Христов, който е изявен автор на хайку. Двамата ще разменят ценни съвети за това как се пише в тези два капризни жанра...
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Днес Ви срещаме с младата художничка Йоанна Здравкова. “Абстрактна композиция” е изложбата, която открива на 12 юли в арт галерията на Пловдивски Културен Институт и която разкрива пред зрителя свят, изграден от цветове, форми, усещане. За своя живописен език, в който всяка линия и багра изразява вътрешен импулс – емоция, мисъл или спомен..
В последното утро за работната седмица във фокуса на вниманието ни ще е вотът на недоверие към правителството „Желязков“, който ще се гласува. За дебатите по вота, политическите страсти и трусовете в ДПС на Доган, който продължават ще говорим с политолога Христо Панчугов. И ако на политическия терен има разделение по осите управляващи –..
През тази седмица в "Добро утро, ден!" разговаряме с актьора Тодор Дърлянов от Драматичен театър - Пловдив . Той е заместник - административен директор на трупата. В интервюто - от къде идва фамилията му и за разходките в чужбина, за младите хора и избора им да посещават спектаклите на нашия театър. Актьорът казва, че този сезон е натоварен,..