Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 г. безценни експонати в Авиомузея на Пловдив


С вход свободен, изложба, демонстрация и нова книга днес Музеят на авиацията в Крумово отбелязва 30 години от откриването на своята сбирка. Експозицията носи името „Вече сме на 30“.

Тя  включва уникални фотоси и документи, запечатали някои от най-важните и емоционални моменти от историята на музея. Оттук  стартира четвъртата въздушна обиколка на България, със символичното участие на 15 малки самолета, свързана с историята на авиацията в България.  

Свежият, слънчев  и леко ветровит  есенен ден благодатно вля подемна сила под крилете на  излитащите самолети, отбелязали  националната авио обиколка на България. Държавата, която може нескромно да се похвали като родоначалник  на бойната авиация, с повече от столетна традиция. 

Чуден за тия ширини е и разположеният край Пловдив Музей на авиацията, събрал десетки уникални експонати – образци на всевъзможна летателна техника от нейната зора до почти наши дни, почти, понеже нов експонат влиза в музея едва след като е свален от въоръжение.

30 години откакто дълголетната идея за авиомузей, първоначално датираща от 20-сетте  години на миналия 20-ти век, се осъществява в неговия край – през 1991-ва. Тук,  край Крумово. Било е буренясало поле, разказва родоначалникът на музея и негов първи директор -  Йорго Керанов. Самият той – летателен ас, облетял всички 13 типа самолети в бойната ни авиация през годините и – личен пилот на легендарният дългогодишен Министър на Отбраната – армейски генерал Добри Джуров. Днес, отдавна надхвърлил 90-те си  години,  полковник Керанов си спомня всичко с бистра мисъл.

Наперен и изправен, край пистата  стои едно друго младо момче, отхвърлило товара на годините,  в чийто очи безметежно излитат и кацат  всички самолети, на които е летял. Един от първите пилоти на реактивни изтребители в България.

Романтиката на  събитието е разнежваща, но реалността протича всеки ден.  За да го има авиомузея  все така аткрактивен – централна е ролята на сегашният му директор, от десетилетие насам – Рада  Банялиева.

За първи път бе представена и книгата „Българската бойна авиация в спомени 1939 – 1955“. В нея са включени мемоари на летци и авиоинженери, служили преди, по време и малко след Втората световна война във Въздушните Войски на негово величество и ВВС. 

Бъдещите авиатори и любителите на бойни изтребители имаха възможност,  макар и чрез  изкуствения интелект, да тестват симулатори на боен самолет Су-25 и на американския танк М1А2 Абрамс. Тя  е продукт на преподаватели и студенти от катедра „Въздушен транспорт“ към Факултета по транспорт на Техническия университет в София. 

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл, а видео репортаж гледайте в youtube канала ни и тук:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21