От седмица и за първи път, НЗОК заплаща лечението на пациентите с коронавирусна инфекция, които се лекуват в домашни условия. Вече са разкрити около 50 COVID зони за извънболнично лечение на пациенти с коронавирус. Една от тях е в ДКЦ-2 в Пловдив, където само през вчерашния ден са преминали 26 болни, при 4-ма от тях е доказана ковид инфекция. Това съобщи управителят д-р Валентина Костуркова. За програма "Точно днес" тя разясни каква е методиката пациентите, с леки или със средно тежки симптоми на коронавирус, да бъдат прегледани, изследвани и да получат безплатни лекарства.
" От началото на септември се увеличаха пациентите, които търсят консултация, като това са предимно неваксинирани граждани, уточни специалистът.
По думите й НЗОК заплаща за домашното лечение само на здравноосигурените лица с доказана инфекция ковид-19, потвърдена с тест - ПСР или антигенен.
" В COVID зоните се обслужват както насочени пациенти от личните лекари с диагноза ковид, така и самонасочели се болни. Важно е да се знае, че за едно здравноосигурено лице в рамките на 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването, регистрирането в националната система трябва да бъде за борба с ковид, тоест не повече от 10 дни след като той има положителен тест. По отношение на лекарствата, те се изписват еднократно, за един терапевтичен курс, от 7 до 10 дни. Изписват се на електронни рецепти, което много улеснява.
Рецептата може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК. За разлика от хроничните заболявания, които също се изписват по електронен път, тук при острото заболяване, в аптеката има възможност за смяна с генерично лекарствено средство, но съответно и с доплащане, ако е необходимо. Това е много важно да се знае", допълни д-р Костуркова.
Тя каза, че има сигнали за липсващи медикаменти в аптечната мрежа, но има възможност за замяна на тези лекарства.
Д-р Костуркова уточни, че пациентът има право на вторичен преглед по здравна каса, на безплатни изследвания и образна диагностика, ако се налага. Няма значение и за какъв специалист ще е направлението, издадено от общопрактикуващия лекар. В ДКЦ-2 се преглеждат всички пациенти, дори и тези без здравни осигуровки, но те не могат да ползват безплатни лекарства.
Според лекаря трябва да бъдем по-отговорни и да се ваксинираме.
Интервю с д-р Костуркова може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..