Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни лекарства от Ковид зона - при доказана инфекция

От седмица и за първи път, НЗОК заплаща лечението на пациентите с коронавирусна инфекция, които се лекуват в домашни условия. Вече са разкрити около 50 COVID зони за извънболнично лечение на пациенти с коронавирус.  Една от тях е в ДКЦ-2 в Пловдив, където само през вчерашния ден са преминали 26 болни, при 4-ма от тях е доказана ковид инфекция. Това съобщи  управителят д-р Валентина Костуркова. За програма "Точно днес" тя разясни каква е методиката пациентите, с леки или със средно тежки симптоми на коронавирус, да бъдат прегледани, изследвани и да получат безплатни лекарства.

" От началото на септември се увеличаха пациентите, които търсят консултация, като това са предимно неваксинирани граждани, уточни специалистът.  

По думите й  НЗОК заплаща за домашното лечение само на здравноосигурените лица с доказана инфекция ковид-19, потвърдена с тест - ПСР или антигенен.

" В COVID зоните се обслужват както насочени пациенти от личните  лекари с диагноза ковид, така и самонасочели се болни. Важно е да се знае, че за едно здравноосигурено лице в рамките на 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването, регистрирането в националната система  трябва да бъде за борба с ковид, тоест  не повече от 10 дни след като той има  положителен тест. По отношение на лекарствата, те се изписват еднократно, за един терапевтичен курс, от 7 до 10 дни. Изписват се на  електронни рецепти, което много улеснява. 

Рецептата  може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК. За разлика от хроничните заболявания, които също се изписват по електронен път, тук при острото заболяване, в аптеката има възможност за смяна с генерично лекарствено средство, но съответно и с доплащане, ако е необходимо. Това е много важно да се знае", допълни д-р Костуркова.

Тя каза, че има сигнали за липсващи медикаменти в аптечната мрежа, но има възможност за замяна на тези лекарства. 

Д-р Костуркова уточни, че пациентът има право на вторичен преглед по здравна каса, на безплатни изследвания и образна диагностика, ако се налага. Няма значение и за какъв специалист ще е направлението, издадено от общопрактикуващия лекар. В ДКЦ-2 се преглеждат всички пациенти, дори и тези без здравни осигуровки, но те не могат да ползват безплатни лекарства. 

Според лекаря трябва да  бъдем по-отговорни и да се ваксинираме.

Интервю с д-р Костуркова може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54