Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябват компенсации за бизнеса заради високата цена на тока

"Не може да е нормално състоянието на пазара, при условие, че цената на тока се е увеличила 3 пъти за няколко месеца. Да, на всичко в световен мащаб се вдига цената, но енергията много рязко и бързо си повиши цената". Това коментира в интервю за Радио Пловдив Кирил Василев, член на УС на „Бизнесът за Пловдив“, който има фирма за производство и търговия с черни метали. 

По думите му действията на българското правителство, поради политическите проблеми в страната, не са адекватни на сложната ситуация. "Предложението за директни плащания по 50 лв на мегаватчас компенсация за бизнеса само е обещано, не е факт", обясни той, като припомни, че други държави отделят сериозни компенсации за бизнеса. 

"При нас това не може да стане, ние дори не сме си подали още Плана за възстановяване след КОВИД и положението никак не е розово", посочи Кирил Василев. 

По думите му неговата фирма не е намалила производството си, а са се увеличили разходите и се търсят компенсации през цената. "Всяко увеличение на енергията, транспорта и суровините се отразява пряко върху клиента. Ако някой си мисли, че някой бизнес ще намали производството си или ще спре да произвежда 3 пъти по-малко, няма логика, ако на пазара има търсене. Това са скачени съдове", обясни Кирил Василев.

Той посочи, че важното е колко редовно и колко добре се регулират нещата. "Що се отнася до този бизнес - енергийния, ние нямаме пазар", каза още членът на УС на „Бизнесът за Пловдив“.

Според него създадената клирингова къща за баланс на енергийните цени целят успокояване на  общественото мнение, а още гражданите не са усетили цената по сметките си. 

"Помощта от 50 лв. на мегават час ще бъде приета от всеки бизнесмен, но не решава проблема, защото той е в цяла Европа. Ние наистина имаме една от най-ниските цени на тока, но проблемът е първо в големите ограничения и второ в големите плащания за въглеродни емисии и на свободния пазар за търгуването им. Когато се спекулира с цените на въглеродните емисии, а не се регулират от ЕС, става толкова нестабилен пазарът", каза още Кирил Василев.

"Политиците взимат решения само под натиск. Единственото, което ние от „Бизнесът за Пловдив“ можем да направим, е съвместно с другите организации, които страдат от тези проблеми - да алармираме, да търсим съдействие и да се борим. Не смятам, че протести ще решат проблема. Единствено може да се подсигури бизнесът през зимата и да се компенсират тежките загуби. Трябват бързи решения, за да се спаси зимата, когато всички консумират електроенергия", допълни той. 

Цялото интервю на Екатерина Костова с Кирил Василев, член на УС на „Бизнесът за Пловдив“, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56