Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ПУ прави екомониторинг на Странджа

Пловдивският университет влиза в трансгранично екосътрудничество чрез нов Център за съвместен мониторинг на околната среда и екосистемите в защитени територии. Той ще бъде изграден по проекта „BSB ECO MONITORING“, финансиран от Европейския съюз чрез Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“.
Центърът е разположен в град Ахтопол, в сграда собственост на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която е предоставена за ползване на водещата организация по проекта - Асоциацията за култура, технологии, образование и развитие - Пловдивски университет - Странджа (AКТОРПУС).
„Проектът, който е с краткото заглавие екомониторинг, на страните от Черноморския басейн – партньорите Грузия, Армения и Румъния, се финансира по програма „Черно море“ и има точно тази цел – да подпомага екопроекти на страните от Черноморския регион. Този проект конкретно цели да се използват съвременни технически средства, за да се правят определени изследвания и наблюдения върху територии на природен парк „Странджа“ – заяви ръководителят на проекта проф. д-р Невена Милева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общото финансиране на проекта е за 1 млн. евро, от които половината са изграждане на физическата структура на трансграничния център, а останалата част е за работата на изследователите.
Центърът за мониторинг е разположен в сградата на Пловдивския университет в Ахтопол и ще даде възможност за практическа реализация в Природен парк Странджа на студенти и преподаватели – поясни проф. Милева:
Техническата страна на проекта е изключително сериозна, като се използват най-модерните технологични методи – подчерта проф. Милева.
„Ние по този проект правим изследвания с помощта на дронове – последна дума на техниката, те имат така наречените мултиспектрални камери – можем да кажем – висшия пилотаж в това отношение. Даже в момента колеги с два дрона работят на територията на Ахтопол“ – каза проф. Милева.
Експерти, изследователи и студенти по екология чрез този център ще получат достъп до по-добри условия за развитие на по-високи професионални и практически умения на терен.
„Студентите на практика ще получат възможност да имат своите семестри и да работят там по своите научни изследвания и след като завършат, много от тях остават докторанти при нас“ – изтъкна проф. Милева, като заключи, че такъв екомониторинг е изключително необходим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10