„Седмица на мозайките в Пловдив 2021“ започва днес.
Проявата е пилотен проект на Фондация „Балканско наследство“, който има за цел да популяризира мозайките и да привлече общественото внимание към тяхното запазване, бъдеще и въздействие. Чрез създаването на тур на мозайките ще бъдат представени два различни сегмента от мозаечното наследство на града – древните подови мозайки от Филипопол (3 - 4 век сл. Хр.), чийто брой се е увеличил значително след откриването и консервацията на мозаечните подове на Епископска базилика (2015-2020 г.) и модерните фасадни мозайки на Пловдив, изпълнени през 70-те и 80-те години на миналия век, предимно по фасадите на обществени сгради.
Новосъздаденият тур на мозайките ще бъде представен на интернет страница, предлагаща основна текстова и визуална информация за мозайките, онлайн карта и упътвания до всеки от 12-те обекта. Сред тях са мозайките от Малката базилика, Епископската базилика на Филипопол, Антична жилищна сграда "Ейрене" и Регионален археологически музей Пловдив, а също така фасадни мозайки от Георги Божилов-Слона, Йоан Левиев и архитект Владимир Рангелов, Вълчан Петров, Христо Стефанов и Валентин Старчев, Трифон Неделчев, Маргарита Томова и Сашо Балдев.
Турът на мозайките ще бъде представен на пловдивчани и гостите на града чрез изложба на открито посредством винилови панели с визуално и текстово съдържение на български и английски.
Изложбата ще бъде открита на 4 октомври (понеделник) от 17:00 ч. и ще продължи до 24 октомври 2021 г.
Историята, техниката и технологията на мозайките ще бъдат предмет на публична лекция в Епископската базилика на Филипопол на 4 октомври (понеделник), 18.00 - 20.00 ч.; като лекцията ще открие Седмицата на мозайката в Пловдив.
Повече за инициативата може да чуете от интервюта с Иван Василев, председател на фондация "Балканско наследство".Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..
Един от най-ярките и известни артистични тандеми в изобразителното изкуство в България – Маргарита Иванова, керамика, и Спас Киричев, скулптура, ще открият изложба в пловдивската галерия "Възраждане". Съвместната изложба на двамата творци от Пазарджик п носи името "Легенди" Маргарита Иванова е изключителен майстор на керамиката...