Традиционно октомври е месецът за борба с рака на гърдата. В началото на 2021 г. Световната здравна организация обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата.
Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.
Броят на засегнатите жени у нас също расте, като годишно се диагностицират около 3500 нови случая. За профилактиката, навременното диагностициране и новите терапии говорим със специалиста доц. Ваня Узунова от УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив. Тя уточни, че целогодишно провеждат прегледи на жени, които имат нужда от диагностициране.
Ковид епидемията и диганостицирането при борбата с рака на гърдата: През тези почти две години епидемията малко повлия на прегледите, защото доста се говори и пише за това заболяване, което е на първо място при онкозаболяванията при жените. Те не престанаха да идват, с малки изключения, поради страх от самата епидемия. Това е заболяване, която всяка жена трябва да има предвид и да повежда всяка година клиничен преглед при хирург, специалист. Той посочва дали трябват и допълнителни изследвания, вкл. и генетични изследвания.
"Трябва да се знае, че процентът на излекуваните намалява с увеличаване на стадия на болестта, затова ние апелираме всяка жена, че трябва да извършва профилактика на на млечните жлези", посъветва д-р Узунова. Според нея, през последните години, предвид добрата диагностика, има и открити по-млади жени, над 30 и над 40 години, като основният процент на този карцином е при жени между 50 и 70 години.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..