Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци ще почистват и бранят Сахат тепе от вандали

Поредната акция за почистване на Дановия хълм (Сахат тепе) в Пловдив готвят доброволци след няколко дни.  

Сред тях са обикновени граждани, неправителствени организации, служители на големи компании и на местната районна администрация. 

Акцията по почистването е запланувана за  петък, 8 октомври.  

Защо за пореден път се стига до акция за почистването на хълма в центъра на града и как се поддържат тепетата, които са защитена територия?

Питаме кмета на район „Централен“ Георги Стаменов.

Свидетели сме за пореден път на „странно“  поведение на част от посетителите на това тепе. Отпадъци се търкалят по земята,  пренебрегват се кошчетата.  Охраната на хълма не е нужното ниво. Графитите са другия проблем – след почистване, до 6 месеца ги виждаме отново – коментира повтарящата се ситуация Георги Стаменов. По думите му, „Разговаряно е с институциите за осигуряване на жива охрана, но ...“  

Възможността е  - да се инсталира видеонаблюдение. Изготвен  е проект за разполагането на 60 камери, които ще улавят нарушителите, за да не  се измъкват безнаказани. 

Предвижда се и увеличаване на осветлението, изброи заложените инициативи кметът на район „Централен“.

След ремонта на Часовниковата кула, мястото стана по-красиво и привлекателно за отдих.  Но заедно с това се засилиха и проблемите с чистотата – посочи той.

Всичко това доведе до поредната доброволческа акция за почистването. Ако всички не се грижим за знаковия за пловдивчани хълм, няма как да разчитаме само на общинска охрана.

Разчитаме на гражданското общество,  с чиято съвест да се прекратят лошите практики, настоя Георги Стаменов.

В тази връзка той заяви, че ще поиска от  градската управа на Пловдив целево гласуване на бюджет за редовно почистване, поддръжка и охрана на Дановия хълм.  Ще се търсят поне 200 хил. лева за набелязаните цели.

За да се наслаждаваме с възхищение на на това красиво място, добави кметът на район „Централен“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10