„Ако вирусът не беше мутирал и не беше станал доста по-агресивен, може би досега щяхме да сме преборили проблема. Случаите на Делта варианта все още са твърде много и се повишават. Предвид факта обаче, че в западноевропейските страни случаите започнаха месец преди нас да се повишават, а ние си живеехме спокойно с малък брой случаи, сега те вече започват да излизат към зелената зона. Т.е. може да се очаква и при нас до месец да се успокоят нещата“. Това коментира проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите й, вирусът действа, докато намери възприемчиви индивиди. Предвид малката бройка на ваксинирани при нас, голяма част от хората вече са го изкарали и погледнато еволюционно, имунитетът на едните и на другите се наслагва.
„Това е доста по-слабо възприемчива заразата популация, но не напълно защитена – нито сред преболедувалите, нито сред ваксинираните“.
Над 90% от хоспитализираните са без ваксина, а още по-висок е процентът на неваксинираните при тежките усложнения. „Ваксината предпазва от хоспитализация и от тежко протичане и всеки има глава на раменете си да вижда какво се случва. Единственото, което имаме за масова профилактика е ваксинирането“.
Много научни изследвания досега са показали, че за делта варианта ефективността на ваксините е с няколко процента по-ниска. Ако с РНК-ваксините защитата е 94%, срещу Делта варианта е 88%, което е много висока степен на защита към наличните у нас и доминиращи варианти.
„Ако получат обаче широко разпространение и други варианти на Ковид-19, фирмите са готови да сменят лесно и бързо конструкта, защото ваксината е същата“.
Ваксините срещу Ковид и срещу грип не си взаимодействат рисково, но времето на поставянето им трябва да е през 14 дни. „Всяко вирусно състояние срива имунитета и го прави по-податлив на всякакви бактериални и вирусни инфекции след това“.
Въпреки че бързите тестове със слюнка не са особено точни, те допринасят за бързото откриване на заразата и предприемането на мерки срещу нея, така че не трябва да бъдат пренебрегвани.
Проф. Христова изрази предположение, че до две седмици ще достигнем пика на четвъртата вълна на Ковид кризата.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..