„Ако вирусът не беше мутирал и не беше станал доста по-агресивен, може би досега щяхме да сме преборили проблема. Случаите на Делта варианта все още са твърде много и се повишават. Предвид факта обаче, че в западноевропейските страни случаите започнаха месец преди нас да се повишават, а ние си живеехме спокойно с малък брой случаи, сега те вече започват да излизат към зелената зона. Т.е. може да се очаква и при нас до месец да се успокоят нещата“. Това коментира проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите й, вирусът действа, докато намери възприемчиви индивиди. Предвид малката бройка на ваксинирани при нас, голяма част от хората вече са го изкарали и погледнато еволюционно, имунитетът на едните и на другите се наслагва.
„Това е доста по-слабо възприемчива заразата популация, но не напълно защитена – нито сред преболедувалите, нито сред ваксинираните“.
Над 90% от хоспитализираните са без ваксина, а още по-висок е процентът на неваксинираните при тежките усложнения. „Ваксината предпазва от хоспитализация и от тежко протичане и всеки има глава на раменете си да вижда какво се случва. Единственото, което имаме за масова профилактика е ваксинирането“.
Много научни изследвания досега са показали, че за делта варианта ефективността на ваксините е с няколко процента по-ниска. Ако с РНК-ваксините защитата е 94%, срещу Делта варианта е 88%, което е много висока степен на защита към наличните у нас и доминиращи варианти.
„Ако получат обаче широко разпространение и други варианти на Ковид-19, фирмите са готови да сменят лесно и бързо конструкта, защото ваксината е същата“.
Ваксините срещу Ковид и срещу грип не си взаимодействат рисково, но времето на поставянето им трябва да е през 14 дни. „Всяко вирусно състояние срива имунитета и го прави по-податлив на всякакви бактериални и вирусни инфекции след това“.
Въпреки че бързите тестове със слюнка не са особено точни, те допринасят за бързото откриване на заразата и предприемането на мерки срещу нея, така че не трябва да бъдат пренебрегвани.
Проф. Христова изрази предположение, че до две седмици ще достигнем пика на четвъртата вълна на Ковид кризата.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..