Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданите могат и трябва да кажат какъв ЕС искат

| обновено на 15.10.21 в 10:42


Всеки трябва да има свободата да изрази позицията си за бъдещето на Европа и трябва да сподели предложенията си за промени в Европейския съюз, това коментираха участниците в уебинара „Бъдещето на Европа през погледа на младите“, който се проведе на 30 септември 2021 г. В  него се включиха български евродепутати от различни групи, избрани да представляват Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа, сред които   Ева Майдел и Илхан Кючюк. Ева Майдел  посочи, че трябва да започнат разговорите по конкретни теми, като изтъкна три фундаментални стълба - образование, здравеопазване, предприемачество и иновации.

Какво бихме искали на Европейско ниво да направим? Искаме ли да имаме признаване на дипломи, общи стандарти за изпити и обучение, за това какви умения са ни нужни за да успяваме като професионалисти и да излизаме с по-подготвени европейци на пазара на труда?  Аз вярвам, че имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно за всички и да е достатъчно качествено.  Имаме много инструменти, как това да го постигнем. На национално ниво, в България – с възможността да се мотивират повече учители, които не са непременно смятали да бъдат такива, както и тези, които в момента са в системата и също така да се промени начина, по който се преподава. За да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора.  По другата тема – Здравеопазване – ние видяхме, че в последната година и половина имаме спешна нужда от по-добра координация, от по-подготвени системи в тази сфера. Защото, когато имаме моменти на Пандемия, виждаме, че тя не познава  граници, тоест не можем да кажем, че като затворим границите, ще спрем пандемията. Видяхме, че това не се получава.

Евродепутатът Илхан Кючюк отбеляза като ключови темите за геополитическата роля на ЕС,  върховенството на закона и дигиталния и зеления преход.

Първо защото е важно да чуем мнението на хората, които  искат Европа да се промени, не трябва да се притесняваме от факта, че може да чуем неща, които не ни харесват, които не ни допадат, защото има хора, които мислят по различен начин.  Да знаем, Европа какво иска да направи?  Дали иска да бъде глобален геополитически лидер или иска да бъде политическо джудже.  Това до голяма степен зависи от европейските институции.  Аз твърдя, че ако ЕС иска да бъде глобален играч в международните дела, определено трябва да се превърне в политическа структура.  Това означава да разчита повече на себе си, на собствените си способности за отбрана, производство на технологии, на иновации и да прави политика, която е насочена към бъдещето.  Разбира се, темат аза върховенството на закона е от изключително значение, защото ние не можем да си позволим да имаме нарушаване на  основни демократични принципи, съчетани с човешки права и свободи. Когато живеем по дефиниция в най-цивилизования свят, наречен Европейски съюз, с най-високи демократичин стандарти. И гражданите на България, които са много активни... най-малкото ние ще изчистим принципния въпрос „Къде стоим?“ по тези въпроси и ще вкараме европейският дебат много по-рано в българското общество, от следващите избори през 2024 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01