С онлайн церемония стартира работилницата Лубан в България. Новият българо –китайски център в Аграният университет в Пловдив откриха посланикът на Китайската народна република в София Дун Сяоддзюн и ректорът на университета проф. Христина Янчева. Тя подчерта в словото си, че през ноември 2019 г. Аграрният университет подписва споразумение за сътрудничество с Тиендзинския аграрен университет и Тиандзинското икономическо и търговско училище в Китай за изграждане на центъра в България.
Идеята е работилницата да играе важна роля за насърчаване на следдипломното и професионалното образование и културното наследство.
Ректорът проф. Янчева подчерта, че новата прибодивка ще помага за подобряване на техническите умения на българските студенти и за стимулиране на икономическото развитие.
„Работилницата е доказателство за образование без граници и за приобщаващо образование. Това сътрудничество е възможност за обмен на знания и опит на съвременни технологии, за бъдещето на съвременното цифрово земеделие,“ каза от своя страна ръководителят на центъра доц. Светла Янчева, заместник-ректор на АУ. Тя каза още: „Предвиждаме обмен на учебни програми, обучителни курсове за студенти и специалисти в областта на земеделието. Първите онлайн занятия вече започнаха с преподаватели от Факултета по икономика. Работният език е английски.“
Изградена е съвременна компютърна база за професионално и практическо обучение, разработени са учебни програми с иновативно съдържание, осигурена е учебна литература.
От китайска страна гостите заявиха, че проектът Лубан уъркшоп е част от инциативата „Пояс и път“, и е създаден на принципите на съвместно изграждане, взаимен интерес, и обща полза между двете държави.
Лубан е създаден като част от международна платформа за обмен и развитие на човешки ресурси и технологии. През 2021г. се създава първата пилотна демонстрационна селскостопанска зона в целия регион на страните от платформата „16+1“. Тази зона е един от резултатите от срещата на върха на Китай и страните от Централна и Източна Европа, и е показателен за тясното сътрудничество с България.
Събитието се проведе с онлайн излъчване в Пловдив, България и Тиендзин в Китай.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..