Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен е експертен разговор за ядрената енергия

Какво означава за България Зелената сделка и както следва, след като днес представяме в европейските институции Плана за възстановяване и устойчивост, в ефира на Радио Пловдив коментира  Любов Панайотова, директор на фондация  "Европейски институт". 

„Надяваме се да следват наистина хубави неща. Финансовият ресурс е изключително голям. В първите три години ще дойдат около 70%, така че да има наистина някакви резултати за възстановяване“, каза Панайотова.

Финансовата подкрепа трябва да помогне за модернизирането на страната, за приемането на зелената сделка и цифровизацията на България, заяви директорът на фондация  "Европейски институт". 

Според нея най-голямото предизвикателство, пред което е изправена страната ни, е именно дигитализацията и цифровизацията.

„Акцентът е върху енергетиката. За нас това е едно много голямо предизвикателство. Но не всичко се свежда до закриване на въгледобива и на ТЕЦ-овете Марица“, каза Панайотова.

Част от сделката е закриването на въгледобивните централи в страната до 2038г. Директорът на фондация "Европейски институт" коментира, че страната ни има достатъчно време да предприеме тази стъпка.

Ние имаме немалко време до тогава, за да могат да бъдат проучени и реализирани проекти с алтернативни мощности. Трябва да имаме много сериозен експертен разговор за ядрената енергия и да видим как можем да разширим тази базова мощност в следващите 10-15 години“, каза Любов Панайотова.

Тя припомни първоначалните екологични преговори, в които се обсъжда зеленото бъдеще на България.

„Това беше преди 20 години. И ние знаехме, че имаме един 15-годишен преходен период с топлоцентралите. Т.е не да ги затворим, а да ги направим екологично чисти. Изгубихме ценно време“, заяви Панайотова.

Тя каза още, че това, което показва планът е, че разполагаме с време и ресурс и „трябва да направим ход напред, който да ни позволи да посрещнем нуждите на следващото десетилетие“.

Цялото интервю с Любов Панайотова слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56