Д-р Цвятко Хаджиев е сред медиците, които тази година са удостоени с посребрен Почетен знак „Лекар на годината“ на РЛК в Смолян. Той е началник на отделението по Клинична лаборатория в МБАЛ „Проф. д-р К. Чилов“ в Мадан и има две специалности - клинична лаборатория и анестезиология и интензивно лечение. За Радио Пловдив медикът коментира ситуацията с разпространението на ковид, пандемията в региона и мерките, които се предприемат на национално и регионално ниво за овладяване на заболеваемостта.
"Болницата в Мадан обслужва две общини - Мадан и Рудозем. В отделението се лекуват предимно леки и средно тежки случаи, а пациентите, които имат необходимост от интензивно лечение се насочват към болницата в Смолян. В сравнение с миналата година сега има по-малко болни. В момента има 10 болни докато миналата година по същото време са се приемали по 25 -28 души", разказва д-р Хаджиев.
По думите му в ковид отделението, което е базирано във вътрешното отделение, има необходимите специалисти - кардиолог, пулмолог, ендокринолог, анестезиолог. Приемат се и планови пациенти, и такива, които имат нужда от спешно лечение. Населението е предимно възрастно и в двете общини с придружаващи тежки хронични заболявания, почти няма млади хора.
Д-р Хаджиев оцени ваксинацията в региона като малко муден процес.
„Тези, които имаха желание, много бързо се ваксинираха. След това има един спад, недоверие, както навсякъде в България – не правим изключение. Голям процент от персонала в болницата са ваксинирани, а и голям процент го преболедувахме през миналия период. Друго, което е характерно сега, е че цели семейства се заразяват много бързо. Вече имаме 4-5 двойки – мъж и жена, и двамата заразени“, обясни специалистът
Той коментира, че в Мадан хората спазват мерките към момента. Подчерта, че носенето на предпазна маска е много важно. Според него е много важна профилактиката на имунната система, което всеки един е трябвало да направи през лятото.Д-р Хаджиев смята, че едно от предложенията за бърз тест при посещение на мероприятия и на обществени места, като превантивна мярка, е добро.
За днешния празник той пожела здраве на себе си и на своите колеги, както и да намират време за почивка след тежките 12 часови дежурства.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..