Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се доверим на имунолозите, а не на ресторантьорите

Очаквам да има опашки за ваксини у нас, има раздвижване сред медицинския персонал

| обновено на 20.10.21 в 10:56

Зеленият сертификат е пропуск за влизане почти навсякъде, как стигнахме до тази ситуация във време на четвъртата вълна от Ковид-19, или у нас следваме със закъснение ЕС? 

Отговорите от д-р Христиана Бацелова, епидемиолог, преподавател в Медицински университет - Пловдив.

Д-р Бацелова сподели, че в повечето държави - членки на ЕС този зелен сертификат отдавна е въведен. "Видяхме, че там след въвеждането му сериозно се увеличава процентът на ваксинирано население, определено има огромни ползи въвеждането на този документ", каза д-р Бацелова и се обоснова, че той предполага определени затворени пространства в градовете могат да бъдат по-безопасни. 

По повод на бойкота на новите мерки от ресторантьорския бизнес: "За съжаление заведенията обявяват бойкот на каквито и да са мерки, това е което забелязвам доста време, от началото на пандемията. Би трябвало те да са "за" този зелен сертификат, защото това им дава възможност да работят в безопасна среда. Лично аз не разбирам, защо има хора, които настояват да работят в среда, където да се разболяват, което крие риск от смърт."

"Има страх у доста голяма част от населението към ваксините. За този страх се потрудиха и доста медицински лица, които разпространяват неистини за ваксините. Нормално е някои хора да се страхуват, но след като вече една година мина от кампанията, освен това има и над 6 милиарда поставени ваксини в света, то би трябвало всеки разумен човек да разбере, че ваксините са безопасни, и това е единственият начин за справяне със ситуацията", подчерта д-р Бацелова. По повод на здравните работници и ваксините тя каза, че е изключително важно те да са с поставени имунизации, защото не можем да рискуваме медици да зарязат пациенти. 

"Едва ли ще стигнем до задължително ваксиниране на медици, надявам се, че всички ще се разумни и да изберат сигурния начин да бъдат предпазени, а не да рискуват в 21 век да умрат както през Средновековието", каза още епидемиологът. 

Д-р Бацелова отговори на искането на ресторантьорите, които в точка първа на позицията им посочват да се признават антителата като вход за заведенията така: "Нека да се доверим на имунолозите, които са специалистите за антителата, а не на ресторантьорите. Все още в света няма протективен титър за антитела, който да се счита за определен за всички. Ние не може да допуснем хора, които имат антитела, но не са предпазени да посещават места, в които знаем, че са наложени мерки и те могат да заразяват. Тук е важна думата на имунолозите".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54