"Запознайте се - Пловдив и още..." Така се нарича най-новият пътеводител за Пловдив и региона под знака на Университетското издателство "Паисий Хилендарски". Между неговите 300 страници се редуват легенди и исторически факти за Пловдив, Асеновград, Хисаря и Старосел, фотографски илюстрации на Димитра Лефтерова и карта на Ваня Аргирова. Автор на книгата пък е Румяна Титерякова, дългогодишен екскурзовод, под чието име са познати още две издания на пътеводители.
„Новата книга е плод на почти 50 години работа и е в помощ не само на колегите ми, а и за неспециалисти“ – разказва Титерякова. Тя припомня, че преди да започне работа върху нея, последните пътеводители са били от 1987 година, а излязлата през 90-те години книга за Пловдив от историци би могла да се ползва само като допълнение от екскурзоводите.
„Нашият район е уникален с това, че съчетава артефакти от най-дълбока древност до наши дни и те успешно се допълват без да се разграничават“ – посочва Титерякова. От Пловдив тръгват множество маршрути и той е олицетворение на стиха „земя като една човешка длан“, защото си има всичко: „От една страна Родопите, от друга страна Стара планина и Средна гора, минерални извори, Розовата долина. Имаме си всичко, нямаме реклама“.
Отделно, ковид-пандемията се отразява негативно на целия туристически бранш. Екскурозоводите са останали без работа, без подкрепа от държавата и много от колегите ѝ вече са сменили работата си, за да оцелеят.
„Отпадат непрекъснато заявки. От една страна на хората им се пътува, на втората година след ковида малко им е омръзнало на всички от тази затворена среда. От друга страна хората се страхуват. Данните са потресаващи“ – признава екскурзоводката.
Тя не е сигурна доколко сертфикатите ще помогнат, тъй като и преди това се е пътувало само с отрицателни тестове или ваксина. „Много хора не могат да се ваксинират поради имнунни заболявания, така че се очертава дискриминация и противоборство“, прогнозира Титерякова.
Пътеводители, като нейния, ще повлияят на това хората сами да пътуват. Но, по думите ѝ, винаги ще има хора, които ще предпочитат живия контакт, защото знаят, че един екскурзовод може да им разкаже много повече от сухата информация, която ще прочетат.
Интервюто с Румяна Титерякова чуйте в звуковия файл.Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..