Πpoмeнитe пpeдвиждaха зaбpaнa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa зa ycĸopявaнe нa pacтeжa и yвeличaвaнe нa дoбивa, ĸaĸтo и нa зaбpaнaтa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa, зaпaзeни зa лeчeниe нa няĸoи инфeĸции пpи xopaтa.
Мартин Хауслинг от групата на Зелените, един от лидерите на идеята, още през 2016 година казва: Много са антибиотиците, използвани директно в угояването на животните. Повече антибиотици се дават на здрави животни, отколкото на болни хора. Това трябва да се поправи спешно“.
Но предложението за тези промени не издържа на хилядите възражения на ветеринари и фермери, наздравни организации, а и позиции на държавни институтции, които се обявиха против.
Българските евродепутати, с едно изключение, също гласуваха против. Асим Адемов от ГЕРБ/ ЕНП обясни това като успех на експертността над популизма.
„ Ако това популистко решение беше прието, щеше да има негативо влияние върху здравословния статус на животните, хуманното отношение към тях и продуктивността. Щеше да навреди и на ветеринарните лекари“.
Страницата е затворена засега, казва Адемов. Тук са на едно мнение с Радан Кънев от Демократична българия/ЕНП. Но само дотук, защото Кънев, единствен от българските представитили в европарламета, гласува за зеленото предложение.
Той обоснова решението си с множеството експертни коментари и дебат в самата група на ЕНП, които го убедили в резонността на мерките. Според него сега „тъпкането на животните, които ядем с антибиотици ще продължи и разпростанението на бактерии с антибиотична резистентност, които са причина за смъртта на десетки хиляди хора, ще продължи да се увеличава.“
Едни от най- сериозните опоненти на Резолюцията на Зелените са ветернирантите лекари, според които тезите на политиците едва ли не отричат професията им.
Д-р Вяра Гришина от Сдружението „Ветеринарна е- практика“ също смята, че дебатът за лечението с антибиотици не е приключил, но е категорично доволна от позицията на Европарламента. По думите и така са спасени не само животни , отглеждани със стопанско значение, които не биха могли да се лекуват, но и домашните любимци на милиони европейци.
Д - р Гришина обяви, че контролът върху ползването на атибиотици се ограничава, включително и в България. Увеличава се приемът на пробиотици и прилагането на вакснии, за да си избегне разболяване. Освен това препаратите вече са твърде скъпи и за фермите прилагането има става дори икономически неизгодно.
Тя смята, че разговорът има продължение и в посока на ползването на антибиотици от хората. Особено опасно е, когато те си ги предписват сами, предписват ги и на домашните животни.
Това трябва да спре, категорична е д-р Вяра Гришина.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..