Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 34 години съм в Мюнхен, а у нас още ме учат как се живее там

Юлия Станкова от 34 години живее в Мюнхен, била е учител по пиано. Вече е пенсионер, което й позволява да пътува повече като често се връща в родния й Пловдив. 

В момента си е у дома и следи с интерес дебата за въвеждането на зеления сертификат на закрито. Ядосва се на реплики, че тук с мерките се прекалява в сравнение с Германия и другите западни страни. „От 34 години съм в Мюнхен и като се върна тук българите винаги ми обясняват как се живее в Германия“, казва тя и признава, че се е отказала да спори по темата. За нея въвеждането на зеления сертификат у нас е дори закъсняло, защото в Германия изискването вече работи и се спазва. Контролът и правилото „имунизиран, излекуван, тестван“ действат, категорична е Юлия Станкова.

 „Навсякъде се влиза със зелен сертификат – библиотеки, ресторанти, концерти, спортни събития“, разказва тя. До 10 октомври хората, които не притежаваха сертификат бяха задължени да представят бърз тест, който до тази дата беше безплатен, но сега вече е платен и струва от 18 – 20 евро, допълва пловдивчанката.

Разказва още, че няма дистанционно обучение в училищата, а децата носят маски, докато стигнат до чина си. След началото на учебната година две седмици е трябвало да стоят и с маски в час, заради опасения, че след лятната ваканция може да се стигне до ръст на болните. В часовете по музика не се пее, хоровете са ограничени до няколко деца, за да не се създадат условия за разпространение на инфекцията. В момента около 30 процента от учениците над 12 години са ваксинирани, а възрастните хора в социалните домове получават бустерна зона.

Доволна е, че вчера в ресторант в центъра на Пловдив са й поискали зелен сертификат, за да обядват със съпруга й на открито. „Сервитьорът ми каза, че сме единствените, които сме доволни от сертификата, тъй като останалите клиенти го псували, когато им искал документ“, споделя Юлия.

Според нея контролът и глобите са дисциплинирали германците, докато тук, не само, че почти нямаше мерки, но няма и контрол. 250 евро е в Бавария глобата, ако нямаш маска или я носиш под носа си. „Това е сума, която е голяма за всеки, независимо къде живее“, казва още тя.

Лично  прави забележки на пловдивчани, които не носят правилно маски, но отговорът е от типа „ти ли ще ми кажеш“ или „айде глоби ме“. „Аз не искам да Ви глобявам, аз Ви моля да спазвате мерките“, отговаря пловдивчанката с германски паспорт. На предишните избори се скарала и на членовете на секционната комисия, които носели маските си под брадата, а те й се развикали. „Секретът се взима от носа, а не от брадата, защо ги пазите тези бради“, репликира Юлия.

Според нея причините в България да има недоверие към ваксините са две – липса на редовно правителство и медиите, които дълго време са популяризирали мнението на антиваксъри, включително и лекари. „Германските медии не си позволиха подобно поведение, въпреки че през социалните мрежи антиваксърите пропагандираха“. Споделя още, че през пролетта се е прибрала в Пловдив, за да се ваксинира, защото в Мюнхен е трябвало да чака с месеци, за да й дойде редът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56