От днес всички български граждани, които са преболедували COVID-19 и имат регистриран в Националната здравно-информационна система положителен резултат от направен антигенен тест, могат да изтеглят своя "зелен сертификат".
Такива сертификати могат да получат всички преболедували коронавирусната инфекция, установено с PCR или антигенен тест.
„Зелените сертификати не са нещо ново. За тях се говори отдавна. Това е мярка, която задължително трябва да бъде въведена във връзка със ситуацията, в която се намираме, която е наистина тревожна“, каза проф. д-р Йорданка Стоилова, преподавател в катедра „Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации“ в Медицинския университет в Пловдив и главен координатор на Експертния съвет по епидемиология в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Тя призова "всеки да приеме своята отговорност“.
„Инфекциозните заболявания се отличават с масовост. Трябва да се грижиш за себе си, но и за околните. А това става като се следват съветите на експерти“, каза Стоилова.
„Имунитетът е най-силен, когато човек е преболедувал, а след това си е поставил и ваксина“, припомни професорът и допълни, че въпреки това е важно да продължим да следваме първоначалните мерки за дистанция, дезинфекция и носене на маски.
В пределите на страната ни давността на „зеления сертификат“ за преболедуване на Ковид-19, установен и регистриран с бърз антигенен тест е 12 месеца. Въпреки това, реалната защита и високите нива на антитела, които ни предпазват от повторно заразяване са до 6 месеца.
„На някой хора не им се слуша, но когато си в социума трябва да слушаш препоръките на експертите. Но най-простото нещо е да се спазват мерките. Това е!“, заяви професорът.
Според професор Стоилова ръстът на желаещите да се ваксинират в последните дни е породен от натиск да придобият зелен сертификат.
„Обществото просто не иска да спазва мерките“, каза докторът, „младият човек иска да се веселее- добре, но здравната система как ще издържи?“, пита професорът риторично.
Тя завърши с препоръка към своите колеги.
„Нека колегите, които имат по-различно мнение от масата, да се въздържат!“, заяви проф. Стоилова.
Цялото интервю с проф. д-р Йорданка Стоилова слушайте в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..