Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РЗИ няма капацитет за постоянни проверки на мерките

„Проучването на всеки един болен и на неговите контактни отнема голям ресурс. Ако вземем факта, че днес случаите са 630 и сложим, че за всеки един положителен случай има само двама контактни, това прави около 2 000 разговора, които трябва да бъдат проведени, да бъде извършено епидемично проучване, да бъде казано на лицето продължителността на карантината, информацията да бъде въведена в системата и да се изготвят 2000 предписания, които също да бъдат качени в информационната система“, това каза директорът на РЗИ-Пловдив д-р Сийка Димчева за работата на служителите в здравната инспекция.

„Случаите се разпределят всеки ден, а капацитетът на Дирекция „Надзор на заразните болести“, която е водеща, е отдавна изчерпан, заради което са включени инспектори, експерти, юристи и икономисти от всички други дирекции“, каза още Димчева.

В тези 2000 разговора на ден, обаче, не влизат проведените телефонни обаждания на пациенти, които са свързани с въпроси относно зеления сертификат и неговото получаване.

„Телефонните разговори са единият от проблемите в тази ситуация. Просто РЗИ е в невъзможност да обработи цялата тази информация за един ден, затова остават случаи за следващия. А случаите се множат“, каза директорът на РЗИ-Пловдив.

Служителите на РЗИ-Пловдив към момента са 174 души, които работят без почивен ден. Заради покачилите се случаи, обаче, те нямат възможност да извършват проверките, свързани със спазването на мерките.

„Помагат ни служители на МВР, БАБХ, общините и Инспекцията по труда. За съжаление, обаче, днес екипите на РЗИ не успяха да извършат проверките, заради обработката на информация на тези 630 случая“, обясни Димчева и допълни, че предписанията за неспазване на мерките са стотици на ден.

Заради работата на първа линия, много от служителите на РЗИ-Пловдив са преболедували COVID-19. А към този момент близо 70% от тях са имунизирани срещу вируса, каза още Димчева.

Цялото интервю със Сийка Димчева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52