„Проучването на всеки един болен и на неговите контактни отнема голям ресурс. Ако вземем факта, че днес случаите са 630 и сложим, че за всеки един положителен случай има само двама контактни, това прави около 2 000 разговора, които трябва да бъдат проведени, да бъде извършено епидемично проучване, да бъде казано на лицето продължителността на карантината, информацията да бъде въведена в системата и да се изготвят 2000 предписания, които също да бъдат качени в информационната система“, това каза директорът на РЗИ-Пловдив д-р Сийка Димчева за работата на служителите в здравната инспекция.
„Случаите се разпределят всеки ден, а капацитетът на Дирекция „Надзор на заразните болести“, която е водеща, е отдавна изчерпан, заради което са включени инспектори, експерти, юристи и икономисти от всички други дирекции“, каза още Димчева.
В тези 2000 разговора на ден, обаче, не влизат проведените телефонни обаждания на пациенти, които са свързани с въпроси относно зеления сертификат и неговото получаване.
„Телефонните разговори са единият от проблемите в тази ситуация. Просто РЗИ е в невъзможност да обработи цялата тази информация за един ден, затова остават случаи за следващия. А случаите се множат“, каза директорът на РЗИ-Пловдив.
Служителите на РЗИ-Пловдив към момента са 174 души, които работят без почивен ден. Заради покачилите се случаи, обаче, те нямат възможност да извършват проверките, свързани със спазването на мерките.
„Помагат ни служители на МВР, БАБХ, общините и Инспекцията по труда. За съжаление, обаче, днес екипите на РЗИ не успяха да извършат проверките, заради обработката на информация на тези 630 случая“, обясни Димчева и допълни, че предписанията за неспазване на мерките са стотици на ден.
Заради работата на първа линия, много от служителите на РЗИ-Пловдив са преболедували COVID-19. А към този момент близо 70% от тях са имунизирани срещу вируса, каза още Димчева.
Цялото интервю със Сийка Димчева чуйте в звуковия файл.
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..